Heemschut actief Brutaal gebouw verdient respect Monument weg bestemd? Jeugd hostel op losse schroeven NOORD-HOLLAND AMSTERDAM 0 0 O 0 0 O LL. DEVENTER - Moet een modernistisch gebouw dat geen publiekslieveling is bewaard blijven, of kan een gemeente besluiten het gebouw te slopen? Het SNS bankgebouw is in 1965 ontworpen door architecten Postma, Reyes en Roeterdink. Vooruitstrevend in zijn tijd en pas send in de omgeving. Als mogelijke herbestem ming kwam de bibliotheek in beeld. Maar het gebouw blijkt niet flexibel genoeg. Wat nu? De Gemeenteraad besloot in december 2013 tot sloop en nieuwbouw. Dat lijkt goedkoper. Dat het gebouw cultuurhistorische waarde heeft, telt voor slechts vijf procent mee in de afwe ging van belangen. Andere mogelijkheden voor hergebruik worden niet onderzocht. Eleemschut tekent bezwaar aan! De SNS bank is één van de weinig gaaf overgebleven modernistische gebouwen in de binnenstad en is bovendien volledig ingepast in het stedenbouwkundig weefsel. Architect Coraline Vester schrijft in de regionale krant De Stentor: 'In het gebouw van de SNS bank is de invloed van Amerikaanse architectuur herkenbaar, je zou er een lage wolkenkrabber in kunnen zien. Het gebouw is een tijdsbeeld, een onderdeel van de levende stad. In Deventer is de lijn van de geschiede nis vanaf het jaar 1000 zo mooi afleesbaar, dat we er met zijn allen best trots op kunnen zijn. Dit gebouw vertelt op een heel eigen wijze een stukje van die geschiedenis. Brutaler en eigenwijzer, maar daarom juist een onderdeel van die geschiedenis.' Eleemschut zet samen -g met partners in de stad in op bescherming van I het moderne erfgoed én op bewustwording van de waarde ervan. LAREN - In Laren NH staat een bijzonder object: een kraanbaan, behorend bij de in 1875 opge richte houthandel van de firma Van Dijk. Het gemeentelijk monument ontsnapte in 2011 als enige aan de felle brand die het complex vernie tigde. De grond van de houtzagerij is verkocht en de ontwikkelaar bereidt woningbouw voor. Ondanks duidelijke randvoorwaarden, waaron der het feit dat de kraanbaan een beschermd gemeentelijk monument betreft, dreigt nu sloop van het monument. Een 'bottum-up' strategie leverde op dat omwonenden mee gin gen in het probleem van de 'lastige ligging' van de kraanbaan en de zorg voor onderhoudskos ten. Er ligt een met omwonenden opgestelde schets, waarin de kraanbaan niet meer voor komt. Eleemschut Noord-Elolland staat op het standpunt dat het gemeentelijk monument dient te worden ingepast in een nieuwe con text. De gemeente Laren wordt gewezen op de plicht zorg te dragen voor haar erfgoed. V v_i Zeeland OOST - Het plan om de voormalige brand weerkazerne aan Weesperzijde 99 en 99A te verbouwen tot jeugd hostel met liefst 1400 bedden staat op losse schroeven na krachtig protest van de buurt en verzet van de commis sie Amsterdam. Het gebouw uit 1880 is des tijds ontworpen als verbandmiddelenfabriek. Het heeft een rijk gedecoreerde blokbebou- wing in baksteen in diverse kleuren, mooie sluitstenen en een bijzondere gevelsteen. Het directiehuis heeft een markante trapgevel. Het interieur herbergt een bijzonder trappenhuis en muurschilderingen. Het stadsdeelbestuur is tegen aanwijzing van de Weesperzijde tot rijks- beschermd stadsgezicht, omdat het bestem mingsplan al voldoende bescherming zou bieden. Eleemschut heeft erop gewezen, dat nu wel gebleken is dat dit niet zo is, want de verbouwing zou de kazerne danig aantasten. Er zou een extra verdieping op het orde-2 monu ment komen en een enorm dakterras. Het DB van Oost wil na raadpleging van Bureau Monumentenzorg het gebouw niet tot gemeen telijk monument aanwijzen. Het verzet van de buurt betreft met name de grootschalige opzet van de verbouwing en het inrichten met het enorme aantal bedden voor het goedkoopste segment van de markt. De buurt vreest veel overlast van gasten in de woonbuurt en zit niet op meer horeca van lage kwaliteit te wachten. Ook de verkeersafwikkeling zou een groot pro bleem worden. Het Gemeentelijk Grondbedrijf heeft de panden verkocht tegen het hoogste bod aan een Ierse projectontwikkelaar die de plan nen zou realiseren. Wethouder Van Poelgeest is echter behoorlijk geschrokken van het verzet en zegde op een commissievergadering, waar ook Eleemschut insprak, toe op zoek te gaan naar alternatieve locaties voor het plan en in gesprek te gaan met de projectontwikkelaar. Jaap Kamerling 16 HEEMSCHUT maart 2014 V3n*Hc OVERIJSSEL

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 16