Heemschut actief I l Steun bij herstel boerderij Subsidiegeld voor Pingjumer Gulden E Welstandsvrij bouwen DRENTHE FRIESLAND ANREEP - Soms kan een actie van Eleemschut heel praktisch zijn. Neem de monumentale, vijftiende-eeuwse boerderij in Anreep, die in verval dreigde te raken. De eigenaar was van goede wil, maar het onbrak hem aan mogelijk heden om het zeer noodzakelijk herstel uit te laten voeren. Eleemschut Drenthe wees hem de weg, onder andere op financieel gebied en in de contacten met Monumentenzorg. De herstelwerkzaamheden zijn inmiddels begon nen, waar nodig door vaklieden die weten hoe ze met een middeleeuwse boerderij moeten omgaan. Ellen Heijboer, Eric Ie Gras V PINGJUM - EHet afgelopen jaar zijn door Eleem schut Fryslan en de Werkgroep Pingjumer Gul den Elalsband veel acties ondernomen om de aantastingen (verzakking, vergraving, gebrek aan onderhoud) van de Pingjumer Gulden Elalsband een halt toe te roepen. Eleemschut probeert het oude, middeleeuwse dijklichaam rondom het dorp Pingjum, nabij de voorma lige Marneslenk, voor de toekomst te behou den. Eerder berichtten we al dat de gemeente Südwest-Fryslan is verzocht de Elalsband aan te wijzen tot gemeentelijk monument. Ook is de gemeente aangespoord om historisch onder zoek te laten uitvoeren naar de ontstaansge schiedenisvan de dijk. Verder zijn er voorstellen gedaan voor de bescherming en consolidatie van het gemeentelijk deel van de Elalsband. Inmiddels is bekend dat er vanuit Plattelands projecten een geldbedrag zal worden vrijge maakt voor cultuurhistorisch en archeologisch onderzoek, een documentaire over de Pingju mer Elalsband en erfgoededucatie op scholen. Stuk voor stuk acties waarmee het dijklichaam nog beter op de kaart zal komen te staan, voor nu én in de toekomst! Groningen Friesland Noord EHolland Zuid EHolland Utrecht Drenthe F evo an Overijssel Gelderland Marloes Eskens GRONINGEN MARUM - In de gemeente Marum is er een proef gaande met welstandsvrij bouwen. Dit betekent dat er nog steeds wel een omgevings vergunning nodig is, maar dat dit enkel wordt getoetst aan het bestemmingsplan (gebruik, afmeting, situering, etc.) en aan het bouw besluit. De architectonische kwaliteit van het nieuw te bouwen pand en de wijze waarop het pand binnen zijn belendingen (omgeving) past, wordt niet meer door een onafhankelijke com missie van specialisten gecontroleerd. Op dit moment zijn er meer gemeentes in Nederland die experimenteren met welstandsvrij bouwen. EHet merendeel beargumenteert de keuze hier voor met de reden dat '(toekomstige) bewoners meer vrijheid krijgen bij de bouwvan hun nieuwe woning.' Met andere woorden: men hoopt hier mee nieuwe bewoners aan te trekken door hen 'vrij' te laten bouwen. De commissie Groningen houdt de proef in de gemeente Marum nauw lettend in de gaten. In 2014 wordt de proef met het welstandsvrij bouwen geëvalueerd. Mocht u voorbeelden hebben gezien van bouw in deze gemeente waar u uw vraagtekens bij zet: dan hoort de commissie dit graag! Eefje van Duijn O CD I Noord Brabant

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 15