Er fgo e dpr ofe s sional s van de toekomst Reinwardt studenten met een passie voor monumenten Informatie is voorwaarde Gabor Kozijn In 2014 gaat Heemschut in gesprek met studenten uit vier verschillende studierichtingen. Deze aankomende professionals gaan zich na hun studie in de wereld van het erfgoed begeven. Allen willen ze gaan werken met monumenten. Wat drijft deze toekomstige monumentenzorgers, architectenstedenbouwkundigen en restauratoren om zich bezig te houden met oude gebouwen? Wat willen ze bereiken en hoe denken ze over belangrijke vragen in de monumentenzorg? De locatie voor ons eerste gesprek is het kantoor van Heemschut in Amsterdam. Drie net afgestudeerden van de Reinwardt Aca demie zijn hier uitgenodigd. De Reinwardt Academie is de enige Hbo-opleiding op het gebied van cultureel erfgoed. Ongeveer 600 studenten worden in vier jaar opgeleid tot allround erfgoedprofessional. Aan de aca demie wordt de bachelor Cultureel Erfgoed gedoceerd. Arrianne Zeijlemaker en Agnes van Es hebben deze in november afgerond. Pascal Arts studeerde af in de Engelstalige Master of Museology. De Reinwardt leidde in oorsprong op tot museoloog en is pas in de laatste jaren een studie geworden, die opleidt tot brede erfgoedprofessional. De drie studenten zijn het er over eens dat de nadruk binnen de studie nog steeds sterk ligt op musea maar dat, als je passie hier ligt, je wel alle mogelijkheden krijgt om je te specialiseren op monumentenzorg. Passie is ook precies wat nodig is om werk zaam te zijn met monumenten, is de mening van de drie studenten. Daarnaast is door zettingsvermogen om monumenten te willen behouden een belangrijke eigenschap. Alle drie voelen ze zich op hun eigen manier verantwoordelijk voor cultureel erfgoed en willen ze bijdragen aan de instandhouding van belangrijke monumenten. De passie van Pascal ligt bij religieus erf goed in conflictgebieden. Niet alleen het buitenland, bijvoorbeeld Bosnië, maar ook Nederland ziet hij als conflictgebied. Er gaan momenteel zoveel kerken dicht zonder dat er een nieuwe bestemming gevonden wordt. Pascal is een groot voorstander van de herbestemming van kerken, maar het is wel van belang dat de intentie van het gebouw zichtbaar blijft. De hoofdstructuur en vooral het 'aura' van de kerk moeten behouden blijven, stelt Pascal. Arrianne sluit zich hier als aankomend interi eurspecialist bij aan. Zij is bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed afgestudeerd op het onderwerp preventieve conserve ring van interieurs. Bij herbestemming van 12 HEEMSCHUT maart 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 12