De stelling: 'Monumenten moeten duurzaam worden gemaakt.' VINCENT VAN ROSSEM, Hoogleraar monumenten en stedenbouwkundige vraagstukken aan de Universiteit van Amsterdam FENNEKEN ANNEVELD-VAN WESEL, landgoed Huis Schouwenburg, 't Harde Duurzaam is tegenwoordig in de mode, waarbij men graag heel veel hele ingewikkelde techniek toepast. Al die techniek moet na tien jaar weer vervangen worden. Een goede auto gaat langer mee dan een cv ketel. Is dat niet allemaal de waan van de dag? Een goed gebouwd huis kan met goed onderhoud in principe eeuwig mee gaan. Vele huizen in Nederland zijn al eeuwen oud. Sinds 1900 zijn die huizen voorzien van elektra, gas, stromend water, riolering en doorgaans ook centrale verwarming. Monumenten zijn daarom per definitie de meest duurzame gebouwen die Nederland kent. Ze kunnen met minimale middelen aangepast worden aan de eisen des tijds. Dat heet tegenwoordig ineens 'hergebruik'. Waarom moeten er dan ook nog foeilelijke zonnepanelen op worden geplaatst? Er kan veel meer energie bespaard worden door de auto weg te doen, in elk geval de Range Rover. Een trui aantrekken helpt. Soberheid zuivert ook de geest. december 2013 HEEMSCHUT 11 Duurzaamheid vergt initiatief en visie. Een monument duurt zolang het relevant blijft voor zijn gebruikers in zijn tijd. Schouwenburg is dankzij ingrijpende veranderingen - soms ternauwernood - aan de tand-des- tijds ontsnapt. De Baron van Spaen heeft in 1779 het huis, dat toen al 150 jaar oud was, voorzien van een spectaculair stucplafond met vogels en guirlandes. Daarmee introduceerde hij een allure waar het huis tot op heden van profiteert. Zijn kleindochter verbouwde de tuin in 1842 in Engelse landschapsstijl. Aangepast aan een veranderde smaak. De Baron van Syzama bouwde in 1911 een nieuwe keuken en voorzag het huis van gasverlichting. Voor die tijd weer up-to-date. In 2008 was Schouwenburg een kil, tochtig, energieverslindend kavalje met een berg achterstallig onderhoud. Allesbehalve duur zaam. Nu heeft het wand- en vloerverwarming, zonnecollectoren en biomassa-ketels. De keuken is een gezellige woonkeuken met veranda anno 2010. Daarmee is het mogelijk om te genieten van alle inspirerende histo rische details. Dat brengt dit erfgoed weer een paar decennia ver derop. We hopen dat er tegen die tijd weer bewoners zullen zijn, die op hun beurt beseffen wat het huis dan nodig heeft om weer voort te duren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 11