Heemschut Actief Zeeland Stadhuis krijgt nieuwe functie Laatste veilinggebouw bedreigd Aardenburg (Zeeland)» Het stadhuis nadat het plantsoen is verwijderd. Foto Willem Heijbroek Aardenburg - Het sinds 2003 leegstaande stad huis van Aardenburg krijgt alsnog een nieuwe bestemming. Fusiegemeente Sluis legde lange tijd voorstellen tot hergebruik naast zieh neer en opteerde voor sloop van dit gave weder- opbouwpand. Voor de redding was intensieve actie nodig van Aardenburgers en onder meer Bond Heemschut. Het stadhuis was in de Tweede Wereldoorlog volledig verwoest. J.A. Wentink bouwde in 1952 een pand in traditionalistische stijl met dakruiter (torentje). Na een aantal gemeente lijke fusies dachten de Aardenburgers al snel aan het overbrengen van het archeologisch museum - nu in een 17de-eeuws woonhuis - naar het stadhuis en hier tevens het oude (sinds 1201) en uiterst belangrijke stadsarchief onder te brengen. Het college van de nieuwe gemeente Sluis wilde echter de monumentale St. Baafskerk meer benutten (zie Heemschut augustus 2009, pagina 20). In een onderzoek concludeerde bureau 'Dorp, Stad en Lande' in 2010: 'Door de gekozen situering, de richting van de hoofdvorm en kap, en door de uitstraling en representativiteit van de geveluitwerking is het gebouw herkenbaar als openbaar gebouw van lokaal belang.' Het Cuypersgenootschap, ondersteund door Heem schut, droeg het gebouw voor als rijksmonu ment. Die voordracht werd door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) afgewezen. Afgelopen voorjaar kwamen BEtW echter alsnog met een door de raad gesteund voorstel om te komen tot herbestemming. Net als vele andere gemeenten heeft Sluis ondanks het vele historisch erfgoed nog geen eigen monumentenbeleid en geen enkel gemeentelijk monument. Wel is er een sterk verouderde monumentenverordening. Volgens Heemschut Zeeland is het noodzakelijk dat Sluis snel werk maakt van een eigen monumenten beleid. Willem Heijbroek en Norman Vervat Tholen (Zeeland). Het veilinggebouw omstreeks 1930. Fotograaf onbekend Tholen - Heemschut bemoeit zich intensief met de toekomst van het veilinggebouw van Tholen, dat volgens plannen plaats zou moeten maken voor woningen en een parkeerkelder. Heemschut wil het historische pand behouden en het een nieuwe bestemming geven. Door de nieuwbouw anders in te richten kan bovendien de historische structuur van de omgeving behouden blijven. Op een schuur uit 1891 aan de Oudelandse Poort in het stadje Tholen staat nog 'veilinggebouw'. Het pand deed vermoedelijk eerst dienst als smidse. In 1922 werd het omgebouwd tot veiling voor de veilingvereniging De Eendracht. In 1946 week De Eendracht uit naar een ruimer pand aan de rand van de stad. De schuur werd daarna lang gebruikt voor opslag en als stalling voor auto's. Onderzoek door de Werkgroep Industrieel Erfgoed in Zeeland (WIEZ) wijst uit dat dit het laatste nog bestaande veilinggebouw in Zeeland en mogelijk zelfs Zuidwest Nederland is. De bewonersgroep Oudeveste in Tholen heeft bezwaren tegen een grootschalig plan voor wooneenheden met een kelderverdieping met garages en heeft via het erfgoedhuis aan de bel getrokken bij Heemschut Zeeland. Veilingge bouw en omringende bebouwing worden in het plan gesloopt; ook enkele boomgroepen maken plaats voor te grootschalige nieuwbouw, die wat Heemschut betreft niet in deze kleinscha lige omgeving past. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) oordeelde enkele jaren geleden al negatief over het plan vanwege de aantasting van het beschermd stadsgezicht, de insteek in de histo rische vestingwerken en de doorbreking van de rooilijn. Welstand was onder voorwaarden wel akkoord. In overleg met de bewonersgroep concen treerde Heemschut zich op de historisch/bouw kundige aspecten en bepleitte een herbestem ming van het veilinggebouw. In een gesprek tussen de gemeente en betrokken partijen is het ingediende oorspronkelijke bouwplan nu afgewezen. Willem Heijbroek 4 Heemschut september 2012 •s—",v siftsaw HUlfEFDt "JIIUIS3S B OCT 1915

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 6