Daglicht probleem zijn wel uiteenlopende oplossingen te bedenken en elke oplossing heeft eigen voor- en nadelen. Kom er dan maar eens, als toekom stig kerkbewoner, achter wat voor jouw kerk de beste oplossing is. Veel kerkbewoners vroegen me tijdens mijn onderzoek hoe zij ervaringen van anderen aan de weet konden komen. Er is al een brochure van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE), 'Een toekomst voor kerken', bestemd voor kerkbesturen en gemeenten. De brochure behandelt het hele proces van sluiting en herbestemming. Eigenlijk zou er ook een dergelijk brochure moeten komen voor toekomstige kerkbewoners. Daarin past bijvoorbeeld een overzicht van alle moge lijkheden voor bewoning, met voor- en nadelen Liefst aan de hand van voorbeelden en op een niveau dat ook voor leken te begrijpen is. Veel huidige kerkbewoners gaven aan, dat degenen die nog in het voorbereidingstraject verkeren veel profijt van zo'n uitgave zouden hebben. Het volledige onderzoeksverslag van de studente is te downloaden op www.eva.dubbelboer.eom In Schettens is de preekstoel of kansel achtergebleven en deze is nu een blikvanger boven de boeken kast in de leefruimte van de woning. Wanneer men in een kerk wil wonen, zullen er meestal aanpassingen gedaan moeten worden ten aanzien van daglichtvoorzie ning. Vaak zijn er voldoende vensters, maar zitten deze te hoog en kun je er niet door naar buiten kijken. Een tweede probleem is, dat kerkvensters meestal niet open kunnen en er dus niet goed geventileerd kan worden. Er zijn verschillende manieren om met dit soort kerkvensters om te gaan. In mijn onderzoek ben ik verschillende varianten tegengekomen, variërend van het geheel behouden van de originele vensters, tot het plaatsen van een nieuw standaardkozijn, terwijl de boog die boven dit kozijn over blijft dichtgetimmerd werd. Elke optie heeft zijn voor- en nadelen, zoals in mijn onder zoeksverslag is beschreven. Daarin beschrijf ik ook verschillende mogelijkheden voor het isoleren van de hele kerk, van de vensters, het verwarmen en het opdelen van de grote, hoge ruimte. Voor het gebruik van de oude kerkramen zijn de oplossingen divers: er kan een tussenvloer worden aangebracht, of er kan juist voor worden gekozen de hoogte van de binnen ruimte te benadrukken. 10 Heemschut september 2012

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 12