Noord-Brabant Voorburcht kasteel Makken mag niet gesloopt Overijssel Toch sloop voor stadskantoor UdiïViAwt* l iwf 1 rWl v UèM* efpv- Boxmeer - Heemschut boekte in de strijd om het voortbestaan van de voorburcht van kasteel Makken in Boxmeer dit jaar succes. De rechter heeft de vorig jaar door Boxmeer verleende sloopvergunning vernietigd, nadat Heemschut en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed beroep hadden ingesteld. De rechtbank constateerde gebreken in de voorbereiding en motivering en oordeelt dat op de gemeente een zware motiveringsplicht rust indien zij een mo numentenvergunning tot sloop wil afgeven. Dit in afwijking van de adviezen van de Rijksdienst, de provincie en de Monumentencommissie. Verder dient de gemeente te motiveren waarom niet kan worden volstaan met consolidatie of het in stand laten als ruïne. In een nieuw te ne men besluit zal de gemeente aandacht moeten schenken aan de archeologische waarden in de ondergrond van het bouwwerk. De gemeente weigerde na deze uitspraak in augustus een nieuw besluit tot sloop. Daartegen is beroep door de eigenaar mogelijk. De voorburcht van kasteel Makken is op 24 augustus 1999 aangewezen als rijksmonu ment. Het kasteelcomplex ligt in een bijzonder fraai landschap met een hoge karakteristieke waarde. Het terrein bestaat uit een rechthoekig terrein van circa 200 bij 100 meter, waarvan de zuidwestelijke hoek flauw is afgesneden door de aanleg van de spoorlijn, die in 1883 werd voltooid. Het terrein wordt aan alle zijden begrensd door de oude grachten, en in twee ongeveer gelijke delen verdeeld door de oost-west getraceerde zuidelijke helft van de voorburcht. De éénlaagse voorburcht onder langgerekt zadeldak is gemetseld in baksteen en heeft gedeeltelijk karakteristieke speklagen in mer gelsteen. Waarschijnlijk dateert het gebouw uit de late vijftiende eeuw en is het verbouwd en uitgebreid omstreeks het midden van de zeventiende eeuw. Mogelijk was hier een deel van de stallen ondergebracht, maar zeven- tiende-eeuwse sleutelstukken en de forse Boxmeer. De voorburcht van kasteel Makken is ernstig vervallen. Foto Bouwstudio Pelser-Hartman T -ï schouw duiden op een meer representatieve functie. De zolder is van oudsher, getuige ook het formidabele hijsrad, gebruikt voor opslag. Sinds de tweede helft van de achttiende eeuw is de voorburcht uitsluitend voor agrarische doeleinden gebruikt. Sinds de aanwijzing tot rijksmonument in 1999 is het verval voortge schreden. Het is van belang voor het behoud dat er conserverende maatregelen worden getroffen, vindt Heemschut. Mr. Gine van der Flier-Brasz Deventer - De Deventer gemeenteraad heeft besloten tot de bouw van een nieuw stadskan toor. Een eerder plan sneuvelde vanwege de grote inbreuk op het karakter van de histori sche binnenstad. Bond Heemschut Overijssel is blij dat in het nieuwe plan van architect Michiel Riedijk het stadskantoor minder hoog wordt. Heemschut is echter kritisch over de sloop die nodig is. In een open brief aan de gemeente raad in De Stentor keerden Bernard Duimel en Peter Dekker zich nogmaals tegen sloop van het voorgebouw van de voormalige schouwburg van architect Postma uit de wederopbouwpe riode, een deel van het stadskantoor uit 1982 van architect Harry Rademaker en School A uit 1876 van W.C. Metzelaar. Heemschut vindt dat deze geïntegreerd moeten worden in de nieuwbouw. Leo Polhuys december 2011 Heemschut 7 l «i ;üV 4- 1 ïi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 9