Heemschut Actief Amsterdam Oude muurreclames gerestaureerd Fabrieksvilla met sloop bedreigd Koetshuis met paardenstal bedreigd |*akkubedie -fSpo»!' nctov Amsterdam. De gerestaureerde reclame aan het Rapenburg. Foto Mare Stegeman Amsterdam. Koetshuis aan de Swam- merdamstraat 12. Foto Jaap Kamerling Amsterdam - Begin 2010 hebben Heemschut en de Werkgroep Historische Gevelreelames Amsterdam (WGHA) het stadsdeel Centrum opgeroepen zich actief in te zetten voor het behoud en herstel van de kwetsbare oude muurreelames in de binnenstad. Met succes, blijkt nu. De deelraad en het dagelijks bestuur waren positief over onze voorstellen. Inmiddels heeft de WGHA een subsidie van 18.500 euro gekregen om muurreelames te herstellen. In de komende jaren zal de WGHA met dit geld beeldbepalende voorbeelden aan onder meer het Spui, bij de Spuistraat, de Marnixstraat en op het Prinsen eiland restaureren. De eerste gerestaureerde reclame, aan het Rapenburg, is reeent opgeleverd. Heemschut draagt zelf ook zaken aan. Zo werd bijvoorbeeld dit voorjaar door Heemschut geconstateerd, dat op de Martelaarsgracht prachtige reclames van rond 1900 gedeeltelijk blootgelegd werden door een schilder. De bedoeling was om deze gewoon weer met verf te bedekken. Gezamenlijke inspanning van onze organisaties heeft geresulteerd in een zorgvuldige verdere verwijdering van de verf. Ook de eigenaar is nu enthousiast, hij wil de reclames in het zicht laten. Ze worden binnenkort gerestaureerd. Norman Vervat (Heemschut) en Mare Stegeman (WGHA) Amsterdam - Een fabrieksvilla aan Cruquiusweg 91 in het Oostelijk Havengebied wordt bedreigd met sloop. De eigenaar heeft daartoe een vergunning aange vraagd en Heemschut heeft het stadsdeel dringend verzocht deze te weigeren. In reactie op dit verzoek overweegt het stadsdeel nu serieus om die vergun ning te weigeren, zeker nu Heemschut duidelijk heeft gemaakt, dat de eigenaar moedwillig gaten heeft geslagen in het dak om het verval te versnellen, en de vervallen toestand nu gebruikt als argument voor sloop. De villa is zelf niet direct monumentwaardig, maar wel onlosmakelijk verbonden met het waarde volle achterliggende fabriekscomplex van de voor malige NV Oliefabrieken Insulinde, een voorbeeld van het Indisch-Nederlands erfgoed. De villa bezit een met dakpannen bekleed wolfsdak, heeft chaletachtige trekken en vertoont rationalistische invloeden. Het industriegebied, waarin de villa ligt, wordt op termijn ontwikkeld tot gemengd woon/werk gebied. Behoud van de villa maakt zo'n gebied aantrekkelij ker en houdt het geheugen van de locatie in stand. Heemschut denkt aan herbestemming van het pand in samenwerking met bijvoorbeeld Stadsherstel en heeft bij het stadsdeel ook aangedrongen op onmiddellijk noodherstel omdat regen en wind vrij spel hebben. Jaap Kamerling Amsterdam - Een koetshuis met paardenstal en dienstwoning aan de Swammerdamstraat 12 dreigt ernstig verminkt te worden. Een projectontwikkelaar wil alleen de voorgevel laten staan en direct erachter en twee verdiepingen hoger een appartementenge bouw plakken. Heemschut heeft in een brief gepro testeerd tegen dit plan en stadsdeel Oost verzocht onmiddellijk een procedure te starten om het geheel op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. De voorgevel van het koetshuis is ontworpen in neore- naissancestijl en het gebouw is een ontwerp van de architecten J.P.F. van Rossem en W.J. Vuyk, die ook het fheater Carré in Amsterdam ontwierpen. Het koetshuis hoorde waarschijnlijk bij een herenhuis aan de Weesperzijde. De achtergevel is gebouwd in chaletstijl. Daarmee gaat het pand de vergelijking aan met enkele andere gebouwen in deze stijl uit deze periode, zoals de bekende gevel van de voormalige paardentramremise van architect Salm aan de Am- stelveenseweg. Heemschut wil het koetshuis behouden, vooral van wege de rijk gedecoreerde voorgevel en de zeldzame houten achtergevel. Een koetshuis is voor de 19de eeuwse gordel van Amsterdam bovendien zeldzaam. Op dit moment worden de gebouwen bewoond door krakers, die goed met hun behuizing omgaan. Jaap Kamerling Q 6 Heemschut december 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 8