Flevoland Spaar de Waterwijzer Drenthe Geen felgekleurde reclame in dorpsgezicht Lelystad. De Waterwijzer vanaf de westzijde, met brug. Foto Heemschut Lelystad Lelystad - Heemschut Flevoland keert zich tegen de sloop van het gebouw de Waterwijzer in Lelystad. Het kantoor herinnert aan de prille ontstaansgeschiedenis van de twaalfde provin cie en is volgens Heemschut uitstekend voor hergebruik in te zetten. De gemeente heeft al een sloopvergunning verleend. In 1974 is de Waterwijzer in gebruik genomen, als één van de eerste gebouwen in de nieuwe polder Flevoland. Vanuit dat gebouw werden de plannen voor het nieuwe land ontwikkeld. Meerdere rijksdiensten hebben het gebouw ge bruikt, totdat de gemeente de laatste gebruiker werd. Het gebouw van architect Jelles be hoort onmiskenbaar tot de cultuurhistorie van Lelystad. De in 2010 ingestelde Monumenten Commissie Lelystad beaamt dit. Het gebouw heeft nog geen monumentensta tus kunnen krijgen, omdat in Nederland nog geen gebouwen uit die periode zijn beschermd. Dat gaat binnenkort veranderen. Dan is het jammer als dit potentiële rijksmonument van de geschiedenis van de Flevopolder en van Lelystad al is gesloopt. De Waterwijzer is heel functioneel en flexibel, aan te passen aan verschillend gebruik en zelfs voor meerdere gebruikers tegelijk, toont een hergebruikstudie aan. Het is een licht en luchtig gebouw op poten, met fraaie trappen, en het heeft mooie details en een menselijke maat, een voorbeeld van de Nieuwe Zakelijkheid. Het is onbegrijpelijk dat een sloopvergunning is afgegeven, met het doel op die plek woningen te bouwen. Helaas zijn die plannen aan de aandacht ont snapt. Pas bij het voorstel de Maerlantbrug uit gebruik te nemen en te slopen werd Lelystad wakker. Deze voet-fietsbrug loopt dwars door de Waterwijzer. Bij de behandeling van het raads voorstel hebben insprekers veel verschillende argumenten genoemd om het markante gebouw te behouden. Hierbij bleek, dat al in 2009 is besloten het gebouw aan V.O.F. Maerlant te verkopen ten behoeve van sloop en woningbouw in een stedelijke setting. Merkwaardig is dat bijna niemand dit plan kent. Het is niet ingediend, ter visie gelegd, gepu bliceerd of met omwonenden besproken. Het bestemmingsplan noemt nog steeds de kantoor functie. De wijk Lelycentre verdient wel een on derzoek naar opwaardering, maar dan passend in deze tijd, en met inbreng van veel betrokkenen. De gemeente beweert dat de sloop dringend nodig is; die noodzaak ontgaat ons. Alom wordt hergebruik aanbevolen. Dit gebouw is eenvou dig duurzaam aan te passen. Wij vragen de gemeenteraad van Lelystad tijd voor onder zoek. Tijd waarin de gemeente nagaat of de woningbouw op een andere locatie kan en of dit pand een aantrekkelijke functie kan krijgen voor goedlopende bedrijven, die aan een kleine ruimte genoeg hebben. Het aanbod van dit type bedrijfsruimte is gering in Lelystad. De belang stelling voor nieuwe woningen daarentegen is behoorlijk gedaald. Bonny Alberts en Rob Ba keiaar Lelystad. Schaalmodel van het kantoorgebouw De Waterwijzer. Zuidlaren - Het wil niet vlotten met de herinrichting van het centrum van Zuidlaren. Gemeente, dorpelingen, projectontwikkelaars en Heemschut steggelen nog steeds over plan nen, die de gemeente een paar jaar geleden lanceerde. Wel is duidelijk, dat individuele ondernemers hun eigen plan trekken. Zo heeft de Jumbo supermarkt een opvallende verandering aan de pui van het winkelpand aangebracht. Waar eerst de naam van voorganger Super de Boer redelijk bescheiden vermeld stond, schreeuwt nu een felgekleurde reclame-uiting de argeloze passant tegemoet. De verandering is uitgevoerd zonder ver gunning en de gemeente Tynaarlo heeft na aandringen van Heemschut Drenthe toegezegd in actie te zullen komen. Dat is niet alleen van belang vanwege deze ene aantasting van het beschermde dorpsgezicht, maar ook om even tuele volgende problemen voor te zijn. Erie Ie Gras december 2011 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 7