17 Themanummer herbestemming 8 Intro Heen Montijn 10 Uitdaging van nieuwe invulling 13 De lange weg naar hergebruik 17 Duizenden boerderijen in gevaar 20 Suikerfabriek wordt supermarkt 22 De passie van het herbestemmen 26 Cereol gaat door 29 Behoud van Gods huisjes 30 Tekens aan de wand 41 Industria in Heemschut Rubrieken 4 Heemschut Actief 32 Verenigings nieuws 37 Jubileumkalender 38 Jubileumnieuws 40 Colofon Het bewustzijn van de waarde van oude gebouwen is inmiddels in Nederland aardig gemeengoed, stelt publiciste en historica Heen Montijn vast in haar beschouwing over herbestemming. De uitdaging is van alle tijden. Gebouwen die na gebruik overblijven een nieuwe bestem ming geven met respect voor het verleden. Ook na de reformatie was dat een grote zorg, toen kerkgebouwen, kloosters en ziekenhuizen van bestemming veranderden. De Nieuwe Kerk in Den Haag is over een lange periode aangepast naar het nieuwe gebruik als concertzaal en ontmoetingsplek. Er moest lang gesleuteld worden voor het resultaat optimaal was. Door herverkaveling en pereeeluitbreiding schieten duizenden boerderijen in Nederland over. Herbestemming is belangrijk voor het platteland en het landschap. In dit artikel enkele vormen van hergebruik. De 'Zeeland', ooit een suikerfabriek, krijgt een herbestemming als woonwijk, winkel centrum en megasupermarkt. Het heeft wel wat moeite gekost deze vervallen panden te behouden. Sylvia Pijnenborg was nauw betrokken bij het herbestemmen van de Caballerofabriek in Den Haag. Tegenwoordig werkt ze voor BOEi, de passie voor het herbestemmen bleef dus. Aangepast, gesloopt, doorboord en uitge brand heeft Cereol in Utrecht de tand des tijds doorstaan. Zij kan nu, met al haar oude pracht én de littekens van de tijd weer een nieuwe rol vervullen als onderkomen voor een bruisend wijkcentrum. In het Drentse land is er nog een enkele over, een godshuisje waar ooit evangelisten het woord aan de arbeiders bracht. Nu is er een boek over, met prachtige foto's. Muurreelames, Heemschut heeft ze lang bestreden. Tegenwoordig komt Heemschut echter op voor het behoud van dit reclame- werk van vroeger. Ook hier komt een boek over. Acht pagina's nieuws over het industrieel erfgoed december 2011 Heemschut 3 I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 5