oord Vrijwilligers Themanummer: Alles is hergebruik Op 11 november sloten we het eeuwfeestjaar van onze vereniging af met een druk bezocht symposium in Arnhem. Dit symposium stond in het teken van de rol van de vrijwilliger. Duidelijk werd, dat zonder de erfgoedvrijwilliger het behoud van monumenten en cultuurlandschappen niet mogelijk is. Wat nog niet duidelijk is, is het aantal vrijwilligers dat in onze sector werkzaam is. We missen hierover gegevens, en dat maakt de zichtbaarheid en de waardering van de erf- goedvrijwilliger ook tot een moeilijk punt. Voor mij was deze boodschap, namelijk het meer inzichtelijk maken van de vrijwillige, particuliere inzet voor ons erfgoed, de boodschap van deze dag en breder ook, van ons eeuwfeestjaar. Met uiteenlopende activiteiten hebben we het nieuws gehaald, soms landelijk, vaak ook lokaal. In die lokale betrokkenheid ligt de sleutel voor het succesvol behalen van onze doelstelling. Zonder lokale aandacht is erfgoed kansloos. Dan sneuvelen monumenten, dreigen waardevolle landschappen alsnog te worden bebouwd. Daarom werken we, dankzij een bijdrage van het ministerie van OCW, aan een nieuwe website om burgers daar op te wijzen. Het jaar 2011 was een jaar van feest en van terugblikken. Graag kijk ik ook vooruit. Binnen onze vereniging onderzoeken we hoe we, met beperktere middelen, slagvaardiger kun nen opereren. Dat dat niet even makkelijk is bewijzen ook organisaties om ons heen. Ik ben er echter van overtuigd dat we met een heldere visie veel kunnen bereiken. Het afgelopen jaar is Heemschut veel meer op de kaart gezet, laten we deze winst verzilveren om ons succes verder uit te bouwen. Karei Loeff Directeur Coverfoto: Amsterdam. De scheepswerf van de NDSM in Amsterdam is tegen woordig broedplaats voor creratieve ondernemingen en culturele activiteiten. Van een vervallen gebied is deze omgeving in het oorspronkelijk decentraal gelegen stadsdeel Noord tot bruisend stedelijk centrum uitgegroeid. Foto Maarten van Haaff De aanhoudende economische crisis in Nederland wordt wel afge schilderd als een zegen op termijn voor monumentenzorg: er is minder geld om onvervaard te slopen. Uit nood blijven verouderde gebouwen overeind. Herbestemming, zelfs als daardoor bestaande historische waarden verloren zouden gaan, is altijd het overwegen meer dan waard. Herge bruik is ook niet alleen maar een modegril, het is van alle tijden. Alleen lijkt de noodzaak actueler, nu - om een deel van de complexe opgave te schetsen - alleen al tien kerken per maand in Nederland de deuren sluiten. Het nationaal programma herbestemming presenteerde onlangs de 'acte van herbestemming', een initiatief dat ook door Heemschut voluit is onderschreven. De partners die de acte ondertekenden erkennen daarmee de 'waarde van karakteristieke oude gebouwen als representant van onze geschiedenis, voor de kwaliteit van onze leefomgeving en voor de daarmee samenhangende economische activiteiten'. De herbestem- mers zien 'de noodzaak van een gezamenlijke aanpak, waarbij sectoren en expertises elkaar ontmoeten om kracht en kennis te bundelen'. In de Nationale Agenda herbestemming 2010-2014 richten de ondertekenaars zich op drie sporen: De praktijk van de herbestemming bevorderen, kennis en innovatie ontwikkelen en delen en tot slot het onderwerp inhoudelijk en politiek hoog op de agenda plaatsen. Zie www.herbestemming.nu en bekijk de in dit thema nummer van Heemschut gepresenteerde inspire rende voorbeelden. 2 Heemschut december 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 4