Zeeland Vuurtoren Breskens dooft na bijna anderhalve eeuw Literatuur Breskens: Na 144 jaar bijna onafgebroken branden, doofde de vuurtoren van Breskens begin oktober voorgoed het licht. Volgens de Gemeenschappelijke Nautische Autoriteit (GNA) heeft het licht geen nautisch nut meer en zoekt men nog naar een passende bestem ming. Maar dat is nog niet zo eenvoudig. De achtkantige gietijzeren vuurtoren van Breskens werd in de jaren 1866-1867 gebouwd op de zeedijk ten westen van Breskens. De vuurtoren werd ontworpen door de Neder landse bouwkundige Quirinus Harder, die ook de gietijzeren vuurtorens van Renesse en Ouddorp ontwierp. Deze twee zijn inmiddels verdwenen. Harder begon zijn loopbaan bij de Rijkswerf in Vlissingen. Van de Koning krijgt hij een aanstelling met de opdracht de gebrekkige kustverliehting in Nederland te moderniseren, te beginnen met die van Zeeland. Gietijzer is dan het meest geschikte materiaal. De vuurtoren van Breskens is opgebouwd uit losse gietijzeren platen, die zijn gefabriceerd bij de ijzergieterij van de Fa. Enthoven in Den Haag. Anders dan in het Zeeland van nu waren de R.W. Jansen. Stille getuigen: het erfgoed van de textielfamilie Blij- denstein in Twenteeen herinnering in actuele beelden. Hoogeveen, RWJ-Publishing, 2010. 266 p.; ill., lit. opgave, reg. ISBN 978 90 814238 3 0. Prijs 69,50. Dit boek geeft een overzicht van het gebouwd erfgoed dat de tex tielfamilie Blijdenstein heeft nage laten op het gebied van woningen en villa's. Zoals vele andere bekende textielfamilies uit de regio bezat men de nodige buitenhuizen, villa's en landgoederen. Als doopsge zinden van oorsprong bleef men niet achter bij het tonen van de welstand waarin men verkeerde. De jaren tien en twintig van de vorige eeuw waren onbetwiste hoogte punten. Er verrezen veel villa's, onder architectuur gebouwd. Soms ook kleine landhuizen en men ver wierf veel gronden om zo landgoe deren te stichten. Naast de jacht en de opbrengst van de pacht werden sommige delen ook gebruikt voor de bosbouw, onder meer mijnhout. Na de ineenstorting van de bedrijfstak, zo midden jaren zestig moest de familie langzamerhand delen van het bezit afstoten. Veel terreinen zijn toen ondergebracht bij natuurbeherende organisaties. De regio heeft er thans vele mooie recreatiegebieden aan te danken. Het boek geeft een systematisch over zicht van wat er aan onroerend goed allemaal aanwezig was. Dit voorzien van oude foto's en afbeeldingen hoe een en ander er thans bij staat. Het toont heel duidelijk hoe de textiel ook buiten de fabrieken om een stempel op het Twentse landschap heeft gedrukt. Het is een mooi startpunt om, in het kader van 2012 het Jaar van de Historische Buitenplaatsen, aandacht te besteden aan deze vorm van buitenplaatsen. december 2011 Industria 47 Breskens. De vuurtoren wierp 3 oktober voor de Foto Marc Ryekaert (MJJR) wikipedia scheepvaartroutes in de 19de eeuw maar tot op zekere hoogte beheersbaar. Door de grillige kustlijnen en vaargeulen - veroorzaakt door het gevende en nemende water - was de plek van een kustlichttoren nooit voorjaren zeker. Een van de voordelen van bouwen in gietijzer was, dat de vuurtoren ook weer makkelijk was af te breken. Die van Breskens is de oudste nog bestaande gietijzeren vuurtoren van ons te maal de lichtseinen in het rond. land en daardoor van grote cultuur-historische waarde. Tegelijk is het een uniek voorbeeld van industrieel erfgoed uit de beginperiode van de kustverliehting. Het is nog niet duidelijk wat er met de histo rische vuurtoren gaat gebeuren nu deze geen functie meer heeft. Mogelijk zou de vuurtoren dienst kunnen doen als uitzichtpunt voor bezoekers. Het erfgoed van de lèxtielfamilie Blijdenstein Itf Twente £1 Itt'MïSVrRtNïfttOOI*p*

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 49