Berichten Noord-Brabant Beeldende kunst in Willem ll-sigarenfabriek Limburg Nedinsco gerestaureerd voor woningen en kantoren mm tflLLÊtf11 Den Bosch. De sigarenfabriek in de Boschdijkstraat. Op de begane grond is het poppodium W2. Foto LeeGer wikipedia Den Bosch. Zowel de buiten- als de binnenkant van de oude sigarenfabriek van Goulmy Et Baar in Den Bosch worden volledig gerenoveerd. Noord-Brabant en de gemeente 's-Hertogen- bosch investeren samen in deze renovatie van de voormalige Willem -II sigarenfabriek aan de Boschdijkstraat. De fabriek werd in 1897 gesticht door de ondernemers Goulmy en Baar. De werkzaamheden zijn gestart in december vorig jaar en zullen naar verwachting in 2013 worden afgerond. De kosten voor het project bedragen 3,2 miljoen euro. De huidige gebrui kers van het pand zijn vooral beeldende kunst en cultuurinstellingen. Het samenbrengen van deze kunstinstellingen zoals het Centrum voor Beeldende Kunst, Gra fisch Atelier, Digitale Werkplaats, Atelier Beheer Stichting en ook individuele kunstenaars zorgt voor een uitstraling die goed bij het monu mentale gebouw past. De vernieuwing wordt creatief aangepakt, waarbij de authentieke karaktertrekken van het pand niet verloren gaan. Creatief centrum Willem II wil in zijn geheel beschikbaar zijn voor de beeldende kunst. De fabriek probeert samen te werken met het inpandige Poppodium W2 en de Koninklijke Harmonie. Een gezamenlijke entree aan de Boschdijkstraat is volgens de initiatiefnemers één van de opties. De begane grond van het gebouw wordt toegankelijk voor publiek. Hier kunnen mensen exposities bezoeken en informatie over de acti viteiten krijgen. Op de eerste verdieping komen de werkplaatsen van het grafisch atelier en de digitale werkplaats. Deze etage staat symbool voor ontwikkeling, experiment en professionele educatie en is deels toegankelijk voor publiek. Op de voor publiek gesloten tweede verdieping huren individuele kunstenaars een atelier. Venlo. De leegstaande Nedcinsco-fabriek in 2009. Foto Torval wikipedia Venlo. In oktober is door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) een rijkssubsidie van 2,1 miljoen euro toegekend voor de restauratie van het Nedinseo-eomplex in Venlo. De voor malige Nedinsco-instrumentenfabriek kan nu worden gerestaureerd. De fabriek werd in 1922 gebouwd in opdracht van de Duitse Fa. Diwidag voor de fabricage van onder meer teleseoopapparatuur voor de Duitse oorlogsindustrie. Deze mocht vanwege de beperkingen in het verdrag van Versailles niet meer in Duitsland worden geproduceerd. Het ontwerp van de in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid ontworpen fabriek is van de Duitse architect Henri Seelen. Sinds 1997 staat het fabrieksterrein leeg. De huidige eigenaar is woningbouwvereniging Woonwenz. De corporatie investeert ongeveer 17,5 miljoen euro in de renovatie en verbou wing. Hiervoor is 3,6 miljoen euro aan subsidie beschikbaar, waarvan een deel, 1,5 miljoen euro, afkomstig is van de provincie Limburg. Directeur-bestuurder Frank van Engelen van Woonwenz: 'Hoewel we eerder al veel lof kregen van de Rijksdienst voor dit restaura tieplan, was het ontvangen van de officiële beschikking toch een opluchting. We hebben er bewust voor gekozen Nedinsco in zijn geheel te behouden en niet alleen de monumentale delen. Het zou zonde geweest zijn als we toch hadden moeten bezuinigen op het restauratieplan.' Hoewel de rijkssubsidie dus lange tijd niet helemaal zeker was, besloot Woonwenz niet te wachten op de definitieve beschikking, maar alvast te beginnen met de werkzaamheden. In juli gaf Woonwenz opdracht aan betonrestau- rateur Vogel BV voor het betonherstel. Inmid dels is het gebouw vrijwel gestript en wordt het betonnen karkas gerepareerd. Nu de beschik king binnen is heeft Woonwenz aannemer BAM Utiliteitsbouw opdracht gegeven om te starten met de bouwvoorbereidingen. Volgens de plan ning kan BAM begin 2012, na de afronding van het betonherstelplan, beginnen met het herstel van onder meer de gevelbekleding, de kozijnen, het glaswerk en uiteraard het interieur van het Nedinseo-eomplex. Woonwenz verwacht de 'nieuwe' Nedinsco Fabriek in december van 2012 op te kunnen leveren. Niet lang daarna krijgen de nieuwe bewoners en gebruikers de sleutel. Naast 27 starterswoningen krijgen Omroep Venlo en het stadskantoor van de gemeente hier onderdak. Verder neemt het mediabedrijf Media Creations haar intrek in het gerestaureerde pand. 46 Industria december 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 48