Zuid-Holland 'Energiehuis': een cultuurcentrum HAKA-gebouw krijgt nieuwe functie Utrecht Perronkap Utrecht CS naar Leidsehe Rijn Centrum Dordrecht. In juli is de omvangrijke renovatie en verbouwing gestart van de voormalige ste delijke elektrische centrale aan de Noordendijk in Dordrecht. Het uitgebreide fabrieksterrein, tot 1957 als centrale in gebruik, ondergaat de komende twee jaar een ingrijpende transfor matie tot 'Energiehuis': een cultuurcentrum met ruimtes voor concerten, poppodia en een theatervoorziening. Bij de verbouwing zullen zoveel mogelijk oorspronkelijke bouwdelen behouden blijven, waaronder ijzeren draagconstructies, gevel- wanden en raampartijen. Om het langgerekte gebouw goed toegankelijk te maken, zal over de volle lengte een verkeerszone annex voetgan gerszone worden ingericht, met een moderne glazen overkapping. Deze zone begint bij het oudste deel, de kantoorgebouwen uit 1908. In de voorgevel, opgetrokken in Berlagiaanse stijl, duidt het tegeltableau met het opschrift 'Gemeentelijk elektriciteitsbedrijf Dordrecht' nog op de oorspronkelijke functie van het complex. In het middendeel, het ketelhuis uit 1908, komt een grote theaterzaal en de 'popeentrale'. In deze ruimten zal de monumentale stalen dakspanteonstructie behouden blijven. In de uitbreiding uit 1928, een drielaags in staal en baksteen opgetrokken bedrijfshal gebouwd in de trant van de Nieuwe Zakelijkheid, komen twee grote poppodia. Het projectplan voor de verbouwing van de oude centrale is gemaakt door architecten bureau Jonkman Klinkhamer. De totale kosten worden geraamd op 21.803.000. Het nieuwe Energiehuis wordt in september volgend jaar in gebruik genomen. Rotterdam. Een van de markantste Rotterdamse havenmonumenten krijgt een nieuwe toekomst: het HAKA-gebouw aan de Vierhavenstraat in het westelijk havengebied. In de zomer van 2010 zijn de renovatiewerkzaamheden aan het verwaarloosde pand begonnen, in opdracht van de nieuwe eigenaar, Estrade projectontwikke laar, onderdeel van Vestia. Het HAKA-gebouw werd in 1932 gebouwd naar een ontwerp van architect Hermann Friedrich Mertens (1885-1960). Het in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid gebouwde monumentale pand diende als hoofdkantoor en opslagruimte voor de coöperatieve groothandelsvereniging 'De Handelskamer', een vereniging die de belangen van de Rotterdamse arbeiders behar tigde. Naast kantoor was het HAKA-gebouw ook de centrale plaats voor de aanlevering, de verpakking en de expeditie van goederen. Het pand was hiertoe zeer strategisch gepo sitioneerd, aan de kop van de Keilehaven, met aansluiting op het havenspoor. Het zelfvertrouwen van de Nederlandse coöpe ratieve beweging komt duidelijk in het gebouw tot uiting: een architectonisch zeer modern gebouw met tal van sierelementen, waaronder het glas-in-loodvenster in het trappenhuis, met voorstellingen van havenarbeiders. De vol tooiing van de renovatie is voorzien voor eind dit jaar, waarna het een nieuwe functie krijgt als 'Livin Lab voor Clean Water Et Energy'. BftBIt Rotterdam. HAKA wacht na renovatie een nieuwe toekomst. Foto Marcel Overbeek Utrecht. De perronkap. Foto Heemschut Utrecht. De gemeente Utrecht heeft voor het laatste deel van de monumentale perronkap van Utrecht CS een nieuwe plek gevonden: het toekomstige Leidsehe Rijn Centrum. Daar gaat de perronkap deel uitmaken van het Cultuurplein op het dak van de A2. Het krijgt een functie als markthal of als locatie voor openlucht muziek- en theatervoorstellingen. Zo komt, net als de Jeremiebrug, opnieuw Utrechts bouwhistorisch erfgoed tot zijn recht in het nieuwe stadsdeel. De zuidelijke perronkap van spoor 7 en 8 op Utrecht Centraal Station meet eirea 110 x 9 meter. De demontage is in de eerste helft van mei 2011 afgerond. Na het noodzakelijke eon- serveringswerk wordt de constructie herbouwd. Door de onderdelen niet achter elkaar, maar naast elkaar op te bouwen, wordt een overkap ping van circa 30 x 35 meter gerealiseerd. Het Cultuurplein in Leidsehe Rijn Centrum gaat grenzen aan het kernwinkelgebied, Schouwburg XL, een bioscoopcomplex en andere gebouwen voor vrijetijdsbesteding. december 2011 Industria 45 ïqï

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 47