Berichten Gelderland Pleidooi voor hergebruik NYMA Bedrijvencentrum en theater in meubelfabriek Noord-Holland De zuivelfabriek van Campina Nijmegen. De NYMA-watertoren, onder deel van de gesloten kunstzijdefabriek. Foto Marcel Overbeek. Nijmegen. De oude NYMA-watertoren en overige delen van deze voormalige kunstzij defabriek moeten als het aan GroenLinks in Nijmegen ligt behouden blijven voor de stad. Volgens de partij zijn de watertoren en de fabriek een belangrijk voorbeeld van indu- strieel-cuItuurhistoriseh erfgoed in Nijmegen. De gebouwen zouden moeten worden ingepast in het nieuwbouwplan in Nijmegen-West in plaats van te worden gesloopt, oordeelt de fractie. GroenLinks heeft het college van B Et W gevraagd om afspraken te maken met de eigenaar. Kunstzijdefabriek NYMA was tientallen jaren de grootste werkgever van Nijmegen. In de jaren vijftig werkten er ruim tweeduizend mensen. Het NYMA-terrein was in september 1944 de plek van waaruit Amerikaanse parachutisten met canvas bootjes de geruchtmakende Waal- oversteek maakten. Beneden-Leeuwen. Het fabrieksgebouw van de in 1993 gesloten meubelfabriek van Van Gelder en Van Os werd in het begin van de dertiger jaren gebouwd, gelijk met het woonhuis ernaast voor een bedrag van 24.000 gulden. Het was de tweede meubelfabriek in Beneden- Leeuwen na de oprichting van de Fa. Salets Machinale Meubelfabriek. Er volgden nog achttien andere meubelbedrijven. In de jaren negentig van de afgelopen eeuw viel het doek voor deze lokale bedrijfstak, mede door zware concurrentie uit de Oostbloklanden. Men kon in Nederland het hout niet eens kopen voor de prijs waarvoor complete meubelen werden ingevoerd. De meeste meubelbedrijven in Beneden- Leeuwen zijn verdwenen, met uitzondering van de bedrijven, die inmiddels óók sterk zijn ingekrompen (3-B en Zondags Meubelen). Van Gelder en Van Os is opgericht in 1929, door twee heren Van Gelder en een Van Os. In de hoogtijdagen werkten 85 medewerkers in het bedrijf, dat voornamelijk slaapkamermeubilair fabriceerde. Door heel Nederland werd gele verd. Ook gingen bestellingen naar België en Duitsland. De oprichters hebben het einde van het bedrijf in 1993 niet meer meegemaakt. De meeste bedrijfsgebouwen van de Beneden- Leeuwse meubelindustrie zijn na de sluiting gesloopt. Het pand van de Fa. Van Gelder en Van Os, 8.500 m2 groot, bleef behouden en vormt een laatste herinnering aan deze ooit zo belangrijk lokale tak van nijverheid. Na de sluiting van het bedrijf is het hoofdgebouw in gebruik genomen als Toverbal theater, een acti viteitencentrum voor verstandelijk gehandicapten. De rest van het pand doet dienst als bedrijven centrum en geeft nu onderdak aan zes kleine bedrijven. Hilversum. De zuivelfabriek van Campina aan de Larenseweg in Hilversum wordt gerenoveerd in opdracht van Dudok-Wonen. Het gesloten fabriekscomplex wordt herbestemd tot een woonvoorziening. De fabriek is gebouwd in 1954-1956 in opdracht van de Verenigde Gooise Melkbedrijven (VGM), ook bekend als 'voor goede melk'. Het complex is ontworpen door de architecten Breebaart, Martens en Kramer. De fabrieksgebouwen werden ontworpen in een moderne, functionele architectuur. De mar kante bedrijfshallen met de gebogen betonnen schaaldaken worden gestript en zullen herge bruikt worden als bedrijfsverzamelgebouw. De naastgelegen vrijstaande fabrieksschoor steen, de laatste van Hilversum, is inmiddels gerestaureerd. Aan de straatzijde wordt het beeld van de fabriek bepaald door bedrijfsgebouwen en het kantoordeel, gebouwd in een stijl die doet denken aan de architectuur van de Franse architect Le Corbusier. Ook deze onderdelen van de fabriek worden gerenoveerd en krijgen een nieuwe functie als basisschool en kinderopvang. Het grootste deel van de fabriek wordt bestemd voor wonen, in combinatie met een onder grondse parkeergarage. In het interieur van de fabriek zullen waardevolle onderdelen, waar onder glas-in-loodvensters en een wand schildering van de kunstenaar Flip Hamers behouden blijven. Hilversum. Gevel van de Verenigde Gooise Melkbedrijven. Foto Marcel Overbeek 44 Industria december 2011 - r

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 46