4 Friesland Bedreigde Cocosfabriek krijgt nieuwe bestemming Overijssel Historische Kring in portiersgebouw Stoomblekerij a I 2 Harlingen. De Cocosfabriek. Fotograaf onbekend Harlingen. Burgemeester en wethouders van Harlingen hebben besloten de Cocosfabriek te verkopen aan de plaatselijke aannemer Jelle Bruinsma. Deze gaat het gebouw eerst wind en waterdicht maken, terwijl intussen plannen voor herbestemming worden uitgewerkt. Heemschut Friesland heeft stevig bijgedragen aan die planvorming. Op 27 januari 2010 verleenden B Ft W een sloopvergunning voor het al jaren leegstaande gebouw. Maehteld Honig verenigde daarop voorstanders van behoud van het gebouw in de Vrienden van de Cocosfabriek. Vervolgens nam ze in de zomer van 2010 contact op met de Stichting Industrieel Erfgoed Friesland. Gesprekken met de wethouder, brieven aan de raad, het inschakelen van media en het laten ontwikkelen van herbestemmingeoneepten hadden uiteindelijk resultaat. Bij dit laatste was de inbreng van Heemschut Friesland van belang. Voor het jubileumproject 'Recycling Fries erfgoed' werd een actueel geval belicht, de Cocosfabriek. Drie groepen derdejaars studenten bouwkunde uit Leeuwarden, zo was het idee, ontwikkelden onder leiding van Hans Sehaeffer de concepten. Heemschut Fries land werd de officiële opdrachtgever voor die studies. Maehteld Honig en Joost Lottgering begeleidden met Heemschut Friesland (Jan de Kroon) dit proces tot de presentatie van de plannen op 16 september. Door de hernieuwde aandacht voor de Cocosfabriek besloot Har lingen de fabriek alsnog te koop aan te bieden. De inschrijvingsdatum liep precies af op de dag dat de studenten hun plannen presenteerden. Bruinsma had de plannen al onderdeel gemaakt van zijn inschrijving. Het complex is in 1941 door de Duitsers gebouwd als geschutsreparatiewerkplaats voor de Duitse marine. Het is een MAZA-gebouw, Marine Artillerie Zeugambt en ontworpen in een landelijke bouwstijl, de Heimatstil. De Duitse bezetter paste deze toe om militaire complexen vanuit de lucht te camoufleren. Bouwkundig waardevol zijn de schenkelspant- daken van gelamineerd hout, die een sterk ruimtegevoel creëren. Behalve architectuurhistorisch is dit MAZA- gebouw ook militair-historisch van landelijke betekenis. Na de oorlog is het gebouw voor uiteenlopende bedrijfsdoeleinden gebruikt. Boekelo. Het imposante fabriekscomplex van de Stoomblekerij in Boekelo, bij Enschede, is de laatste jaren gerenoveerd en heeft een woonbestemming. Na de sluiting van de fabriek in 2002 werden de fabrieksgebouwen overge nomen door de firma Ter Steege Vastgoed te Rijssen. In een tijdsbestek van vijfjaar werd het uitgestrekte fabrieksterrein getransformeerd in een zeer geslaagde combinatie van moderne nieuwbouw met appartementen en een aantal gerestaureerde en tot woonruimten verbouwde industriële monumenten. Van het fabriekscomplex zijn onder meer het ketelhuis met de schoorsteen, de machine kamer, een magazijn en de voormalige brand weerkazerne behouden gebleven. Ook het portiersgebouw, uit 1938, heeft nu een nieuwe functie. Het gebouwtje is aangekocht door Fleur ter Kuile-van Heek, en op huurbasis beschik baar gesteld aan de Historische Kring Boekelo- Usselo-Twekkeloo. Onder de nieuwe naam 'Historisch Centrum' werd het gerenoveerde pand zaterdag 17 sep tember officieel geopend door de wethouder van cultuur van de gemeente Enschede. In het gebouw is de bibliotheek en het archief van de Historische Kring ondergebracht, evenals een moderne studieruimte met PC's. Tevens is hier een deel van de historische collectie voorwerpen uit de stoomblekerij ondergebracht. Deze col lectie is verzameld door Bernard van Heek, voor malig directeur van de Stoomblekerij Boekelo. Boekelo. Het portiershuis van de Stoomblekerij is nu het onderkomen van de Historische Kring. Foto Marcel Overbeek 42 Industria december 2011 «ia FM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 44