Nederland op grote sehaal opgeleukt Postzegel kan winnen Colofon Met als hoofdmoot een betoog van emeritus hoogleraar Herman Pleij vierde de provinciale commissie Noord-Holland op 23 september het eeuwfeest van Heemschut in Teylers Museum Haarlem. Een nar in de gehoorzaal van Teylers Museum. Foto Peter Schat te Haarlem. De variatie zat 'm in het rederij kersoptreden van Bert Creemers, de jurist van de commissie, die slaand op een grote trom en bekkens luidkeels Brederodiaanse teksten debiterend de zaal betrad. Als nar van de koning beklom hij via een wiebelig keukentrapje de toonbank voor in de gehoorzaal. In de ruim tweehonderdjarige geschiedenis van Teyler gewis een nimmer eerder vertoonde operatie. Pleij nam in zijn feestrede het op grote sehaal opleuken van ons land op de hak. Zo voorziet het project Brediusdam zijn eigen woonplaats, Bussum, van een gezellig graehtachtig water en leuke trapgeveltjes. Alsof Bussum zich scharen mag in het rijtje damsteden als Rotterdam, Amsterdam, Zaandam. 'Deze sfeer van een Oud hollands havenstadje heeft niets met Bussum te maken. Als je wat wil, roep dan de sfeer op van een zanddorp, met schapen, textiel en de schilders die dat landschap kwamen vastleg gen.' Iets lenen waar je niets mee te maken hebt, is 'bezopen', aldus Pleij. Met als diepte punt de bouw van een replica Toren van Pisa in een nieuwbouwwijk van Nunspeet. Pleij heeft overigens niks tegen op archaïserend bouwen met een knipoog, zoals dat in Zaandam gebeurde, waar een flatvormig hotel is neerge zet. Als een opeenstapeling van Zaans-groene houten geveltjes. 'Niemand die denkt: dat is een reconstructie van een zestiende-eeuws Zaans hotel.' De emeritus hoogleraar besloot zijn rede met een pleidooi het Hof te Dordrecht uit te roepen tot nationaal monument. Dit deel van een augustijner klooster, waar in 1572 de eerste vrije Statenvergadering plaatsvond is nu onderdeel van een zalencentrum. Onbestaan baar in de ogen van Pleij. Tijdens het feest werd een dvd gepresenteerd met reportages over gered erfgoed die zijn ge maakt door HDC Media. Onder de noemer 'Het gelijk van Heemschut'verschenen in regionale dagbladen zes reportages over reddingen waar bij Heemschut een rol speelde. Dat waren de Geestmolen te Alkmaar, de Stolphoevekerk te Volendam, het Herman Gorterhuis te Wormer- veer, De Appelaar te Haarlem, de Diemerzeedijk bij Diemen en de Vissersgraven in Huizen. Alle Heemsehutleden in Noord-Holland krijgen de dvd toegestuurd. De reportages zijn ook te zien op internet. Klik op het icoon van honderd jaar Heemschut bovenaan de websites www.nhd.nl, www.haarlemsdagblad.nl of www.gooieneem- lander.nl De compilatie van de films is er ook te bekijken. Of zoek ernaar via www.heemschut.nl Peter Schat Het postzegelvel rond het jubileum van Heemschut, dat in augustus in Den Haag werd gepresenteerd doet mee aan de verkiezing 'mooiste ontwerp van 2011' bij Post.nl. Op de bijzondere filatelistische uitgave ter gelegen heid van honderd jaar Heemschut zijn zes red dingen afgebeeld, die samen een brede greep uit het verleden van Heemschut verbeelden. Stemmen voor het Heemsehut-vel kan op de website van Post.nl, www.postnl.nl/postzegelverkiezing 40 Heemschut december 2011 Heemschut Tijdschrift van de Bond Heemschut, de vereniging tot bescherming van cultuur monumenten in Nederland. Opgericht in 1911. Beschermvrouwe: H.M. de Koningin. Redactie Piet Arp, (eindredacteur), Eric Ie Gras, Brigitte Linskens en Norman Vervat. Correspondent Zuid-Nederland: Willem Heij- broek. Redactie-advies: Anne-Marie ten Cate. De redactie draagt geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van artikelen die zijn voorzien van volledige auteursnaam. Contributiebedragen Individuele leden van 25 jaar en ouder 35,00 Gezinslidmaatschap 45,00 Jeugdlidmaatschap (tot 25 jaar) 15,00 Rechtspersonen en bedrijven 70,00 Opzeggingen alleen schriftelijk en voor 1 december. Extra tijdschriftnummers op aanvraag. Losse nummers 7,50 inclusief verzenden. Correspondentieadres en ledenadministratie Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. (020) 622 52 92, fax (020) 624 05 71 e-mail redactie: redactie@heemschut.nl e-mail landelijk bureau: info@heemschut.nl Rabo-rekeningnummer 1462.53.388 Correspondentieadres adverteerders Bureau Van Vliet, postbus 20 2040 AA Zandvoort tel. 023 571 47 45 fax 023 571 76 80 zandvoort@burcouvanvliet.com Copyright Bond Heemschut Niets uit deze uitgave mag op enigerlei wijze worden overgenomen zonder toestemming van de redactie. Website www.heemschut.nl Vormgeving Studio Letterman, Amsterdam Druk ÈPOS PRESS, Zwolle Jaargang 88 no. 6 - december 2011 Heemschut verschijnt zes maal per jaar ISSN 0017 - 9515 Ui a> 'JQ ts> r-t- i-j

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 42