Indrukwekkend herstel schade in Duitsland Reis in voorjaar herhaald 12 t/m 20 mei 2012 Dresden. Het Heemschutgezelschap geniet van het herstelde Chemnitz. Het Heemschut-reisgezelschap tijdens de ontvangst Canalettogezicht op de stad Dresden. Foto Henk Hoogeveen in de raadszaal van Chemnitz in Duitsland. Foto Henk Hoogeveen De meerdaagse jubileumreis van de Erfgoed vereniging Heemschut leidde eind september naar Heemschuts bron, de Heimatschutz in Saksen. Door de snelle industrialisatie vond grootschalige modernisering plaats en ver dween veel natuur en stedelijk en landschap pelijk schoon. In 1908 werd de Landesverein Sachsischer Heimatschutz opgericht. Geen wonder dat de oprichters van Heemschut in 1911 naar Saksen keken als hun voorbeeld. Deze reis was meer dan een architectuur- reis. Het was vooral ook een confrontatie met de geschiedenis, de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog en de DDR-periode. Die hebben diepe sporen nagelaten. Hoe is hier het herstel aangepakt? Leipzig, het eerste doel van de reis, geeft hier van prachtige voorbeelden. Na de gedeeltelijke verwoesting tijdens de Tweede Wereldoorlog en de ernstige verwaarlozing tijdens de DDR-jaren, lag de stad er in 1990 somber en grauw bij. Er is na de Duitse hereniging een geweldige prestatie geleverd. In het centrum zijn talrijke gebouwen voorbeeldig gerestaureerd; gaten zijn gevuld met nieuwbouw, in maatvoering en kleur fraai aangepast aan hun historische buren. Zonder hun moderne karakter te loo chenen. Buiten het centrum zijn veel woonblokken uit de Gründerzeit (na 1870) zorgvuldig hersteld. De typische Plattenbau uit de DDR-tijd, vanaf 1990 veelal leegstaand en verwaarloosd, is deels afgebroken, deels gesaneerd. Door kleurgebruik en meer groen zijn deze wijken aantrekkelijker geworden, hoewel de demogra fische en sociale problemen nog lang niet zijn opgelost. Indrukwekkend zijn ook de moderne industriële gebouwen van de Leipziger Messe en van BMW, ongetwijfeld toekomstig erfgoed. In Leipzig werd het gezelschap ontvangen en rondgeleid door dr. Wolfgang Hoequél van de Kulturstiftung Leipzig, die elk gebouw in Leip zig persoonlijk leek te kennen. Een bezoek aan het Mendelsohnhaus met een recital door het Nederlandse pianoduo Blaak gaf nog een extra accent aan twee dagen Leipzig. Voorbeeldig Dresden, de hofstad van Saksen, werd begin 1945 geheel verwoest. Hier is al in de DDR-tijd gekozen voor restauratie en herbouw van het deel van de binnenstad rond het Slot. Veel in druk maakte het nog niet voltooide Neumarkt- project, met als hoogtepunt de herbouw van de prachtige Frauenkirche. Hiermee werd in 2005 het zo beroemde, door Canaletto geschilderde aanzicht van Dresden vanaf de Elbe hersteld. Een ontroerend gezicht. In Dresden werden de Heemschutreizigers gastvrij en informatief ontvangen door be stuursleden van de Landesverein Sachsischer Heimatschutz. Vanuit Dresden werden nog twee voorbeeldig herstelde parels van de Renaissance en Barok, Görlitz en Bautzen, bezocht, die vrijwel onge schonden de oorlog waren doorgekomen. De terugreis voerde langs Weimar, nu eens niet de stad van Goethe en Schiller, maar vooral van Liszt, wiens 200ste geboortedag wordt gevierd. Deze informatieve reis biedt inzicht in de verschillende wijzen waarop ernstig bescha digde en verwaarloosde steden kunnen worden verzorgd, hersteld en vernieuwd. De organisatie en leiding door Ton Gijsbers, Henk Hoogeveen en Fred Meijer was voortreffelijk, hotels en ver voer (met hulde aan chauffeur Gert Berendsen) uitstekend. Fons Bucdc Wegens de overweldigende belangstelling wordt deze kennismaking met de landstreek waar de Heimatschutzgedachte ontstond komend voorjaar herhaald. De trip is met een dag verlengd, waardoor nu ook Dessau (Bauhaus) en Werelderfgoed-Landschaps park Wörlitz bezocht zullen worden. De reiskosten bedragen: 1195 in tweepersoonskamer p.p.; 1390 in eenpersoonskamer p.p. Inschrijven: zie www.hcemschut.nl december 2011 Heemschut 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 41