Meer respect voor waterwegen Symposium over duurzaam ruïnebeheer kasteel Bleijenbeek Verklaring Eric Ie Gros - Nederland kan niet zonder kanalen. Ze zijn een belangrijk onderdeel van ons cultureel erfgoed, vormden mede ons landschap en waren een motor voor de economie. De internationale World Canals Conferentie, in september in Groningen wees weer eens op het belang van hun behoud. Het Stadskanaal in de provincie Groningen is een voorbeeld van wat een kanaal kan beteke nen. Het werd gegraven om turf van de Veenko loniën naar de stad Groningen te vervoeren. Daarvandaan maakten andere waterwegen doorvoer naar het westen van Nederland moge lijk. Het Stadskanaal is nog steeds, samen met de wijken die er dwars opstaan, bepalend voor het rechtlijnige karakter van het landschap van de Veenkoloniën. Datzelfde Stadskanaal is, net als de gelijknamige plaats, een voorbeeld van de huidige problema tiek. Turfschepen zijn er niet meer en andere scheepvaart is zeldzaam. De dorpen langs het kanaal kampen met een stagnerende economie, vergrijzing en krimp. Stadskanaal, de plaats dus, is toe aan een gron dige opknapbeurt en die begint aan het kanaal. Niet onlogisch: hoewel er nieuwbouwwijken zijn verrezen blijft het Stadskanaal de slagader van Afferden. De ruïne van kasteel Bleijenbeek. Archieffoto André Viersen Over het behoud en beheer van kasteelruïnes voor een langere periode houdt Stichting het lintdorp. De plaats Stadskanaal krijgt een nieuwe brug die als landmark moet fungeren en de weg langs het kanaal en het kanaal zelf krijgen een inrichting die ze beter met elkaar in contact brengt. Langs de kade komt een breed wandelpad. Stadskanaal vanaf de watertoren. Foto Roepers wikipedia Even daargelaten of de plannen voldoende kwaliteit hebben, maken dergelijke ontwik kelingen duidelijk dat kanalen nog steeds een centrale plaats innemen in steden en dorpen Kasteelruïne Bleijenbeek in samenwerking met de Nederlandse Kastelenstichting, Huis voor de Kunsten Limburg en de Stichting Limburgse Kastelen donderdag 15 december een sympo sium. Heemschut Gelderland ondersteunt het symposium 'Duurzaam ruïnebeheer: tegenstrij digheid of mogelijkheid tot cultuurbehoud?'. Het symposium beoogt een beter beeld te krijgen van proeessen die een rol spelen bij het duurzame behoud van ruïnes. Deze informa tie wordt betrokken bij het herstel van Ruïne Bleijenbeek in Afferden (Limburg). Heemschut heeft dit herstel als jubileumprojeet geadop teerd (zie Heemschut april 2011, pagina 13 en februari, pagina 16). Het symposium wordt ingeleid door de gedepu teerde Cultuur van de provincie Limburg, Noël Lebens. Gastsprekers zijn onder anderen ir. Taco en dan niet alleen in Nederland, maar overal ter wereld. De Verklaring van Groningen die tijdens de World Canals Conference aangenomen werd, benadrukt dat nog eens. De Verklaring pleit voor tegengaan van verpaupering en benadrukt de kwaliteiten van kanalen voor de beleving van het landschap en voor de leefbaarheid van steden en dorpen. Volgens de Verklaring moeten nieuwe ontwik kelingen langs kanalen in harmonie zijn met historische waarden en bijvoorbeeld kades, jaagpaden en belangrijke zichtlijnen intact laten. Waar mogelijk moeten historische vaar wegen die ooit met elkaar verbonden waren maar later door dammen of andere obstakels werden geseheiden, weer met elkaar in verbin ding gebracht worden. Bij het realiseren van restauratieplannen moet de lokale bevolking nauw betrokken worden en rekening worden gehouden met toekomstige economische bedrijvigheid. De hele Verklaring van Groningen is te vinden op www.wcc2011.nl/docs/The_Groningen_ Declaration definitief.pdf Wie de volgende World Canals Conferentie wil bijwonen, moet in september volgend jaar afreizen naar het Chinese Yangzhou. Hermans van de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed, ir. Jan Kamphuis van de Rijks gebouwendienst en drs. Jorien Jas, Stichting Gelderseh Landschap en Geldersehe Kasteelen. Dagvoorzitter is professor mr. E.C.M. Jurgens, kleinzoon van de voormalig eigenaar. Tijdens het symposium zullen de resultaten van het door de Werkgroep Symposium Bleijenbeek geïnitieerde en door het Huis voor de Kunsten Limburg gefaeiliteerde onderzoek naar behoud van kasteelruïnes worden gepresenteerd. Dit onderzoek werd verricht door twee master- studenten. Het programma start om 10 uur en duurt tot 16.15 uur. De kosten bedragen 50. Voorvragen of aanmelden: mail naar bleijenbeek@gmail.com of bel met W. Hermans Tel 06 54 29 47 84, coördinator symposium 'Bleijenbeek'. 38 Heemschut december 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 40