Philip (Flip) Meesse Bosseher overleden Henk Swaagstra, PC Gelderland overleden Cees Waal (67) plotseling overleden Henk Swaagstra (links) tijdens de jubileum fietstocht naar Radio Kootwijk. We meldden het al kort in de vorige editie van Heemschut: redacteur Philip Bosseher is 13 september op 75-jarige leeftijd overleden. Vele jaren was hij betrokken bij het werk van Heemschut. Onder meer als bestuurslid (voor zitter van de PC Groningen) en als redacteur van het tijdschrift. Zijn historische artikelen waren altijd bijzonder en het lezen waard, mede door zijn beeldend taalgebruik. De afgelopen jaren legde hij zich vooral toe op het recense ren van boeken die Heemschut ontving. Fysiek takelde hij de afgelopen jaren af, maar met ijzeren wilskracht ondernam hij de maandelijkse treinreis van Den Helder naar Amsterdam voor de redactievergaderingen. Altijd met een lood zware tas met boeken bij zich. Zijn inbreng bij de vergaderingen bestond mede uit het gebruik van zijn fenomenale geheugen. Voor onderwer pen wist hij onmiddellijk de juiste personen te noemen en hij had een heldere kijk op nieuwe ontwikkelingen rond het erfgoed. Flip was naast historicus een marineman. Dat werd tijdens zijn uitvaart in de Zuiderkerk van Enkhuizen duidelijk voor het voetlicht gebracht. Hij schreef een standaardwerk over de mari tieme geschiedenis en hij zorgde ervoor dat het Marinemuseum in Den Helder, in gebouwen van de marinewerf, onder zijn directeurschap kon groeien. Geschokt vernamen wij van het overlijden van Henk Swaagstra, 59 jaar oud, op 22 september na een ongeval de dag daarvoor. Afgelopen voorjaar had ik een toevallige ontmoeting met Henk op de Grebbedijk in Wageningen. We spraken over natuur, milieu en ruimtelijke kwaliteit, een onderwerp dat Henk nauw aan het hart lag. Als ingewijde ter plekke voerde ik, samen met een plaatselijke milieu deskundige die Henk vergezelde, het hoogste woord. Henk luisterde veelal instemmend knik kend toe. Betrokken en beseheiden, Henk ten voeten uit. Op 11 juli is Cornelis Jan Dirk (Cees) Waal plotseling op 67 jarige leeftijd overleden. Voor Heemschut heeft Cees zes jaar geleden een belangrijke rol gespeeld bij de werving van nieuwe leden voor de Provinciale Commis sie Zuid-Holland. In de PC-ZH waren destijds schier onoverbrugbare verschillen van mening ontstaan. Daarom werd besloten om enkele zittende leden te bedanken (waarop vervolgens anderen vrijwillig opstapten) en nieuwe leden voor de commissie te zoeken. Cees Waal is daarvoor door het bestuur van Heemschut benaderd en heeft die opdracht voortvarend opgepakt. Met verschillende belangstellenden voor Heemschut werd contact opgenomen, meestal gevolgd door een gesprek bij Cees thuis aan de open haard. Toen er voldoende vrijwilligers geworven waren, is de PC-ZH onder leiding van Cees weer van start gegaan. Zodra hij merkte dat de nieuwe PC enthousiast aan de slag was, heeft hij van de commissie afscheid genomen. Heemschut en vooral de PC-ZH is Cees Waal daarvoor zeer dankbaar. In de vergadering van 30 augustus is zijn inspirerende bijdrage aan de samenstelling en het opnieuw opstarten van de PC op een passende wijze herdacht. Peter Neukirchen In 1997 werd Henk lid van de Provinciale Commissie Gelderland. Ondanks zijn drukke werkzaamheden als particulier architect was hij vrijwel altijd aanwezig op de vergaderingen, waar hij ook zorgde voor de verslaglegging. Henk was graag bereid ook andere hand- en spandiensten te verrichten. Met zijn grote belangstelling voor het on derwerp nam Henk als vanzelfsprekend tien jaar geleden de leiding van de discussie over grootschalige windturbines op zich. Eind 2004 kwam het tot een discussienota die breed in Heemschut werd gedragen. Via het lidmaatschap (namens Heemschut) van de Monumenteneommissie bij de gemeenten Aalten en Montferland raakte Henk onder meer betrokken bij de herbestemming van de textielfabriek en Gouden Handen, beide rijksmonument. Voorstellen voor hergebruik als gemeentehuis of voor woningen vlogen in beide gevallen over en weer en Henk moest al zijn creativiteit inzetten om tot een goed resultaat te komen. Ook buiten zijn geliefde Achterhoek was Henk voor Heemschut actief. Voor Museum Hartenstein in Oosterbeek leverde hij ideeën voor een nieuwe en goede ontsluiting van het gebouw. Met diverse organisaties, waaronder de toenmalige Rijksdienst voor de Monumenten zorg, werd overleg gevoerd en hij maakte zelfs een maquette. Al dit soort projecten bleken kwesties te zijn waarvoor een lange adem nodig was. Afgelopen anderhalfjaar maakte Henk deel uit van een team dat het Eeuwfeest van Heem schut in Gelderland op de kaart moest zetten. Ondanks financiële tegenslagen werkte hij met onverwoestbaar optimisme mee aan de orga nisatie van vier fietstochten door de provincie, waarvan de laatste onder zijn leiding naar Radio Kootwijk voerde. Voor het in mei verschenen Eeuwfeestboek van Heemschut kwamen van Henks hand twee artikelen, een over de Harder- wijkse Universiteit en een over Huis Sevenaer. Henk was niet van plan Heemschut de rug toe te keren. Op mijn vraag of hij het Technisch Adviseurschap voor de Achterhoek op zich zou willen nemen, antwoordde hij dat hij daarmee tot zijn 65e wilde wachten, omdat hij dan meer tijd zou hebben. Dat heeft niet zo mogen zijn. Roel Veelders, voorzitter 34 Heemschut december 2011 2SfiBSsv% ~K "t

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 36