Verenigingsnieuws Monument Marken wint Wiki loves monuments 2011 Rijksbeleid zet cultuur landschap op de helling www.hollandsewitjes.nl Oudolfjr - dé specialist in oud Hollandse Doetinchem /Amsterdam Hollands fabrikaat Uit voorraad geleverd Vraag ons introductiepakket aan Voor het tweede jaar hield Wikimedia Nederland in september een fotowedstrijd om rijksmo numenten te documenteren. De foto's maken vervolgens deel uit van de wiki-eolleetie in deze open encyclopedie en zijn beschikbaar voor algemeen gebruik. Doel van Wikimedia is uitein delijk van elk rijksmonument een afbeelding be schikbaar te hebben. Vorig jaar werd de collectie met zo'n 12.000 foto's uitgebreid, dit jaar waren het er 13.500. Ook in andere Europese landen werd het initiatief na het Nederlandse succes van vorig jaar overgenomen, met als gevolg honderdduizenden monumentenfoto's die nu op internet beschikbaar zijn. De Nederlandse jury beoordeelde in oktober de eigen inzendingen. Na een eerste selectie door de afzonderlijke juryleden werden meer dan driehonderd foto's nog eens extra bekeken. In deze bespreek- ronde vielen weer de nodige foto's af, maar er tekende zich ook een waardering af voor foto's die aanvankelijk wat achter waren gebleven. Met uiteindelijk de verzuchting van een van de juryleden dat hij niet wist dat er zoveel verschillende monumenten bestonden. Een foto van de Grotewerf op Marken won na veel heen en weer praten: alles staat erop, terwijl tegelijk het dorpsleven in beeld is gebracht. Een praatje over de schutting, de geiten worden verzorgd, de was hangt buiten. En het licht is mooi. De derde prijs ging naar een meer aardkundig archeologisch monument. Doorgaans moeilijk in beeld te brengen, maar bij de terp de Hege wier van Beetgum is dat mooi gelukt. Links: Marken. Grote Werf 21 en 22, winnaar van Wiki Loves Monuments 2011. Foto Harm Joris ten Napel Rechts: Beetgum. Hege wier, archeologisch monument. Foto S. Hoogsteen In het nieuwe, nationale ruimtelijke beleid ont breken voldoende waarborgen voor een goede bescherming en zorg voor (ondergrondse en bovengrondse) cultuurhistorische en landschap pelijke waarden. Dit constateren Erfgoedver eniging Eleemschut en de AWN Vereniging van vrijwilligers in de Archeologie. De vergaande deregulering naar lagere overheden lijkt door te slaan ten koste van het rijksdoel om een leefbare en veilige omgeving te bestendigen, waarin unieke cultuurhistorische en natuurlijke kwaliteiten behouden zijn. Regie en samenhang op nationaal niveau ontbreken, zodat vrijblij vendheid dreigt. Heemschut en de AWN maken zich zorgen over de borging van cultuurhistorie in het ruimte lijke beleid. Volgens de verenigingen zou het cultuurhistorische erfgoed gelijkwaardig aan andere belangen juridiseh-planologisch veran kerd moeten worden in de regelgeving. Nu legt het rijk slechts regels vast ten aanzien van de negen nationale werelderfgoederen, terwijl de nationale overheid ook verantwoordelijkheden heeft ten aanzien van de dertig geselecteerde Wederopbouwgebieden, de twintig nationale landschappen met belvedèregebieden en de terreinen met mogelijk archeologische waarden. Heemschut en de AWN zijn dan ook van mening dat de rijksoverheid niet zomaar al het ruimtelijk beleid over de schutting mag gooien naar provin cies en gemeenten. december 2011 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 35