WAND Muurschilderingen te boek Leiden. Miss Blanche reclame. Foto Flickr by industh Bergen op Zoom. Miss Blanche reclame Bergen op Zoom. Miss Blanche reclame voor het herstel. Foto Flickr by Steamseeker na het herstel. Foto Flickr by Steamseeker André Duran, bewoner van het Miss Blanche-pand, toont onder meer een pakje sigaretten en het emaille plaatje. Foto www.bndestem.nl Bergen op Zoom. Simon de Wit muurreclame restaureren van een deels herkenbare schilde ring tot het uitvoeren van een louter conserve rende behandeling van een vaag restant. In de praktijk wordt meestal gekozen voor restau ratie. Overigens wordt een totale reconstructie ook niet geschuwd. Soms is dat laatste niet eenvoudig, omdat er nogal wat reclames bestaan waarvan meerdere uitingen over elkaar heen zijn geschilderd. Vraag is dan welke in aanmerking moet komen voor behoud: de oudste, de best zichtbare of moet toch worden overgegaan tot uitsluitend conserveren? In Kampen is voor een tus senweg gekozen. Een drievoudige muurreclame is geconserveerd, maar de drie over elkaar geschilderde reclames zijn ernaast afzonderlijk gereconstrueerd. Dezelfde vraag is in Bergen op Zoom overigens aan de orde voor een reclame aan de Steen- bergsestraat van de voormalige kruideniers keten Simon de Wit, bekend als de voorloper van Albert Heijn. Deze kent twee over elkaar geschilderde letterreclames. Hoe de uitvoe ring hier opgepakt gaat worden is -tijdens het schrijven van dit artikel- nog niet bekend. Deze tot het cultureel erfgoed behorende muurschil dering wordt in opdracht van de Rotary Bergen op Zoom en de gemeente Bergen op Zoom door restauratiebedrijf Wendy Schoenaker Decora teurs uitgevoerd. Landelijk werkt de stichting 'tekens aan de wand' aan de uitgifte van een boek over muurbeschilderingen. In dit boek zullen vele beschilderingen uit geheel Nederland worden gepubliceerd. Dit boek verschijnt dit najaar en bevat 172 pagina's met vele foto's. Nu reeds te bestellen onder ISBN 9789490608149. december 2011 Heemschut 31 7^'. ft.-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 33