Eric Ie Gras - Het zijn kleine, maar wezenlijke onderdelen van de godsdiensthistorie: de kleine kerkjes waar evangelisten op soms afgelegen plaatsen het geloof verkondigden. Veel van die kerkjes hebben hun functie verloren en verdwijnen in snel tempo. 'Gods Huisjes, Drentse kerken van bescheidenheid' legt in woord en beeld vast wat er nog rest. Het boek kwam tot stand in het kader van het jubileumjaar van Heemschut. RUÏNES ZIE JE NIET ZO VAAK in Drenthe en een ruïne van een kerk al helemaal niet. Toch is de bouwval aan het Dommerskanaal het schilderachtige, maar droevige restant van wat eens bekend stond als 'het kerkje van Oonk'. Die Oonk was een evangelist, die in het gebied tussen Erica en Schoonebeek waarschijnlijk ook sociaal werk verrichtte. Bouwhistorieus en medelid van de Drentse PC en ik reden erlangs toen we onderzoek deden voor ons boek over de Drentse keuterijen uit 2008. Ook toen stond het kerkje er al trooste loos bij, maar dak en zolder, een fraai tonge welf, waren nog intact. Sindsdien is het verval doorgegaan. Het is een kwestie van tijd voor er van het gebouwtje alleen nog een puinhoop over is. Ondanks die slechte staat is het kerkje van Oonk een intrigerend gebouwtje met een boeiende historie en - ook nu nog - een eigen schoonheid. We hadden het volgende onder werp voor een boek: na de kleine Drentse boerderijtjes moest een boek volgen over de beseheiden Drentse kerkjes. Het was een kwestie van nu of nooit, want het kerkje van Oonk is bepaald niet het enige dat dreigt te verdwijnen. Goede samenwerking tussen de Drentse afdeling van Heemschut en de Stich ting Oude Drentse Kerken maakte het mogelijk om het boek daadwerkelijk te maken. Schietbaan De oorzaak van het snelle verdwijnen van de kerkjes ligt voor de hand. Ze hebben veelal hun functie verloren en dienen nu als kapsalon, Gods Huisjes Foto Sake Elzinga woonhuis, winkel voor tweedehands kleding en zelfs schietbaan. Andere kerkjes gaan een onzekere toekomst tegemoet. In de woorden van een bewoner van zo'n kerkje in de buurt van Hooghalen: 'Als ik hier vertrek, dan laat de eigenaar het platschuiven.' Hoog tijd dus om vast te leggen wat onher roepelijk dreigt te verdwijnen. Niet alleen in woorden overigens. Fotograaf Sake Elzinga kreeg ruimschoots de gelegenheid om de kerkjes in fraaie beelden vast te leggen. december 2011 Heemschut 29 Drentse kerken van bescheidenheid

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 31