De kunst is de huidige gebouwen maximaal te benutten om zo min mogelijk toe te hoeven voegen restaureren consolideren Schema Cereol-fabriekscomplex Impressie van het Cereol-fabriekscomplex met nieuwbouw, ingepast in de omgeving. en als entreegebied. De bouwdelen worden daarnaast elk van hun eigen vloerafwerking voorzien om ze ook in het interieur herkenbaar te houden. Nieuwe rol In een zeer langdurig proces heeft de fabriek uiteindelijk gezegevierd. Aangepast, gesloopt, doorboord en uitgebrand heeft het de tand des tijds doorstaan. Zij kan nu, met al haar oude pracht én de littekens van de tijd weer een nieuwe rol vervullen als onderkomen voor een bruisend wijkcentrum. Door een vasthoudende aanpak van BOEi en een beroep op een aantal subsidies wordt de zeer strakke exploitatie sluitend gemaakt. Het onderliggende ontwerp is realistisch, maakbaar en schikt zich naar de bestaande gebouwen, waardoor een haalbaar traject kan worden bewandeld. Geen grote dromen vol winstbejag, maar gezond verstand met een rekenknobbel maakt inspirerende herbestemming ook in deze tijd mogelijk. Ir. B.P. van de Kraats rn Ing. W.J.A.M. Stevens zijn respectievelijk architect en restauratiedes- kundige bij lmeter98, een opkomend architec tenbureau voor restauratie en herbestemming www.lmeter98.eu Illustratie Theo van Leur Architectuur Presentaties BV en vrijwel ongeschonden. Aan de binnenzijde zijn de gevels beschadigd en door het veran derende fabrieksproces vele malen aangepast en gemuteerd. De restauratievisie gaat uit van deze twee gezichten en laat beide spreken. De representatieve gevels worden gerestaureerd. Ze worden ontdaan van storende elementen; beschadigd metselwerk, voegwerk, loodwerk, dakranden en kozijnen worden hersteld. Ook is plaatselijk herstel nodig van beschadigingen door brand. Daarbij worden de beschadigde binnengevels geconsolideerd, wind- en wa terdicht gemaakt en alle bouwsporen blijven gehandhaafd. Reconstructie, het oude terug brengen in nieuw materiaal, wordt vermeden. Het gevelbeeld blijft vrijwel onaangetast. Aangetroffen openingen, oorspronkelijk of later uitgezaagd, krijgen een functie in het ontwerp. Dit kan door de juiste functies op de juiste plekken te positioneren. Een belangrijk ont werpaspect is in dit verband het plaatsen van de zalen voor theater en sport op de verdie pingen, waardoor de kleine pakhuisramen niet aangepast hoeven te worden. Daarnaast komt de school in de fabriekshal met de grote ramen en maken bibliotheek en horeca gebruik van de reeds uitgezaagde openingen aan de pleinzijde op de begane grond in de pakhuizen. Helder onderscheid De voor de herbestemming noodzakelijke nieuwe gevelopeningen worden duidelijk af leesbaar uitgevoerd. In de silo worden sleuven uitgezaagd om daglicht naar binnen te halen voor het beoogde kantoorgebruik. Aan de ach terzijde van de fabriek worden de nieuwe puien óp de gevel aangebracht. Deze nieuwe laag mengt zich niet met de geconsolideerde on dergrond en blijft herkenbaar. Tot slot is er een beperkte uitbreiding voor de bibliotheek aan de achterzijde ontworpen, in zijn eigen vormentaal en met een strook glas langs het bestaande pakhuis, om het onderscheid tussen het oude en het nieuwe bouwdeel helder te houden. Dit laatste is een belangrijk uitgangspunt in de gehele herbestemming. Het complex bestaat uit verschillende bouwdelen en die weer uit verschillende perioden, zoals de fabriekshal, de pakhuizen en de silo. In de herbestemming wordt dit benadrukt door glazen zones tussen deze bouwdelen te maken: voor herkenbaar heid van de bouwdelen, voor interne oriëntatie 28 Heemschut december 2011 txiiér Atmneer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 30