ANNü 1308. 1 In de fabriek werd uit lijnzaad olie gewonnen, de veekoeken waren een restproduct van dit proces SSsra lililililiï IFïïSi &\u li Imilllls iff fff 13 Cereol (S.O.L.) in Foto Utrechts Arch Maximaal benutten 1948. Door de bestaande toestand als uitgangspunt ief te nemen wordt veel oorspronkelijk materiaal behouden en betreft de investering alleen noodzakelijke en functionele ingrepen. De kunst is de huidige gebouwen maximaal te benutten om zo min mogelijk toe te hoeven voegen. Dit vraagt om een terughoudende aanpak en om gevoel voor de monumentale panden. De fabriek heeft twee gezichten. Aan de weg en kanaalzijde zijn de gevels representatief Kwaliteiten De fabriek staat op een plek in Utrecht die rijk is aan geschiedenis. Hier komen de Leidsehe Rijn met het buiten van Everart Meijster uit de 17de eeuw, het Merwedekanaal met sluis uit 1892 en de woonwijk Oog in Al van Berlage- Holsboer uit 1920 bij elkaar. Samen met de fabriek vormen ze een prachtige gelaagde plek met veel kwaliteiten. In 2001 heeft het Cereol-eomplex (direeteursviIla, fabrieksge bouw en pakhuizen) een rijksmonumentale status gekregen. In 2002 is de fabriek vanwege stankoverlast, geluidsoverlast en explosiegevaar uitgekocht door de gemeente. Het heeft lange tijd leeggestaan, er zijn diverse aanbouwen en bouwdelen (waaronder het extraetiegebouw) gesloopt en in 2008 heeft er in de pakhui zen een grote brand gewoed die de complete binnenconstruetie van de pakhuizen heeft verwoest. Dit jaar werd de silo gemeentelijk monument. Herbestemming Bij het sluiten van de fabriek is ook het naastgelegen postsorteereentrum opgeheven. Door het vrijkomen van deze terreinen gaat de Cereol-fabriek deel uitmaken van een grotere herontwikkeling met nieuwbouw, vooral woningbouw. Een deel van de nieuwbouw sluit aan op de wijkstruetuur en een ander deel van de nieuwbouw vormt met de fabriek een bebouwd blok in het park. Het doel van de herbestemming is de fabriek een nieuw hart in de wijk en in de stad te laten zijn. De fabriek wordt herbestemd tot cultuurhuis. Het programma herbergt publieke functies zoals sportzaal, bibliotheek, horeca, een wijkgebonden kunstencentrum met thea terzaal, een basisschool met naschoolse opvang en kantoren. De diverse functies maken samen het leven in de fabriekspanden. Door een afwisselende en gezamenlijke programmering met activiteiten op vele tijdstippen gedurende de hele week zal het veel bezoekers aantrekken: jong en oud, sportief en leergierig. Met de ligging aan het park, aan het kanaal en in de wijk biedt het nieuwe Cereol ruimte voor allerhande stedelijke activiteiten. Het herbestemmingsplan draait om de be staande gebouwen anno nu. Er wordt niet naar reconstructie gestreefd, bouwsporen blijven gehandhaafd, de groei van het complex blijft inzichtelijk en de herbestemming voegt daar een nieuwe dimensie aan toe. Om dit op een juiste manier te verwezenlijken is grondige kennis van de gebouwen essentieel. Archief onderzoek, bouwtechnisch en bouwhistorisch onderzoek, kennis van de gebruikte technieken en materialen en een gedetailleerde inmeting zijn alle van groot belang voor goede planvor ming. Je moet weten waar je het over hebt. De hergebruikaanpak. Boven een te restaureren gevelelement, onder een te consolideren onderdeel. Foto's Bureau 1meter98 december 2011 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 29