Terughoudend zijn met aanpassingen drukt kosten hergebruik Bastiaan van de Kraats en Willem Stevens - De voormalige sojafabriek Cereol te Utrecht, oorspronkelijk de Stichtsehe Olie- en Lijnkoekenfabriek, staat aan de vooravond van zijn herbestem ming. Architect Bastiaan van de Kraats is in 2002 afgestudeerd op de toen nog in bedrijf zijnde fabriek. Dit plan is gepubliceerd in Heemschut in februari 2003. Nu maakt hij met zijn bureau 1meter98 het ontwerp voor de restauratie en herbestemming. De nationale maatschappij tot Behoud, Onderhoud en Exploitatie van In dustrieel erfgoed (BOEi) is sinds 2003 betrokken en heeft reeent de panden verworven. BOEi is investeerder, opdrachtgever en na herbestem ming verhuurder van het complex. Door ontwikkelingen op het gebied van het ma len van granen en het persen van olie ontstond er in Nederland een opmars van veevoeder fabrieken (ook wel olieslagerijen genoemd). In verband met de aanvoer van grondstof fen waren ze voornamelijk gebouwd langs de vaarwegen. De Stiehtse Boerenbond richtte in 1907 de Stichtsehe Olie- en Lijnkoekenfabriek (S.O.L.) op aan het Merwedekanaal, ter hoogte van een sluis. Deze Stiehtse Boerenbond was een van de eerste boerencoöperaties die het initiatief nam voor de oprichting van een fabriek om te kun nen waken over de kwaliteit van haar veevoer. In de fabriek werd uit lijnzaad olie gewonnen, de veekoeken waren een restproduet van dit proces: het overgebleven 'schroot' dat werd samengeperst. Het complex bestond in 1909 uit een direc teurswoning in chaletstijl, een fabrieksge bouw met schoorsteen en twee pakhuizen in overgangsstijl. Andere opstallen waren een oliehuis aan de kanaalzijde en een aanlegplaats voor schepen, die mechanisch konden worden uitgeladen door een seheepselevator met trans porteur. De fabriek breidde in 1932 uit met een silo in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid. In 1952 bouwde H.F. Mertens een voorpers- en extractiegebouw achter de silo. 26 Heemschut december 2011 Impressie van sleuven die in de Cereol-silo worden gemaakt om daglicht in de kantoren te brengen. Illustratie Hurenkamp Architecten Et Adviseurs Publieksfuncties maken nieuw Cereol levendig

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 28