Het suikermagazijn, verbouwd tot Instituut voor Rationele Suikerproductie. Foto collectie IRS Visualisatie van de herbestemming van de 'Zeeland' met omringende gebouwen. Animatie Mies architectuur Suiker Door het opheffen van de in 1863 door Felix Wittouek opgerichte suikerfabriek aan de Zuidzijde Flaven in Bergen op Zoom kwamen de gebouwen en machines in 1916 beschikbaar voor de Zeeuwse suikerbietencoöperatie, die een fabriek wilde oprichten voor de verwerking van suikerbieten van hun leden. Dr. P.H.J. Van Ginneken kreeg opdracht voor de bouw en inrichting. Daarvoor kocht hij een stuk grond in de Geertruidapolder, waar een zeer moderne suikerfabriek 'Zeeland' verrees. Deze bestond uit twee grote hallen, onderling verbonden door een langwerpig gebouw. De bieten werden hier aangevoerd, gewassen en gesneden, om vervolgens door middel van dif fusie het suikerhoudende dunsap te winnen en in te dikken. Het uitgeloogde snijdsel dat in dit proces overblijft (de pulp) werd in grote trom mels gedroogd en verliet als veevoer de fabriek. Het sap werd door buizen naar het kookstation en de suikerproduetiehal getransporteerd, op het terrein van de voormalige fabriek 'Wit touek'. De hallen van deze fabriek, die gedeel telijk nog uit 1863 stammen werden aangepast en de 'Zeeland' produceerde vanaf oktober 1917 ruwsuiker. De zuivering of raffinage werd uitbesteed aan de Wester Suikerraffinaderij. Na de Eerste Wereldoorlog steeg de suikerprijs snel, de 'Zeeland' kon fors uitbreiden. De grote capaciteit van de fabriek en de beperkte moge lijkheid om bieten per spoor aan te leveren dwongen de directie in 1921 op eigen kosten een volledig nieuwe haven, de Zeelandhaven aan te leggen. De zuivering van de ruwe suiker werd nog steeds uitbesteed, nu aan Dinteloord, tot de eigen raffinaderij met suikerhuis en opslagmagazijn in 1926 gereed kwamen. Intussen daalden de suikerprijzen weer, als gevolg van de enorm toegenomen interna tionale suikerproductie en een verdergaande concentratie van de verwerkingscapaciteit. De Zeeuwse coöperatie moest de 'Zeeland' in 1929 sluiten. Verzamelgebouw De voorfabriek voor de verwerking van bieten tot suikersappen en pulp, de twee suikerpro- duetiehallen van de voormalige fabriek 'Wit touek' aan de Zuidzijde Haven en het suikerma gazijn bleven behouden. In het suikermagazijn werd, na een ingrijpende verbouwing die het karakter van het gebouw spaarde, het Instituut voor Rationele Suikerproductie (IRS) gevestigd. Dit nationaal kennis- en onderzoekcentrum voor de suikerbietenteelt verhuisde hierheen vanuit de twee kantoor- en laboratorium panden van 'Wittouek' aan de Zuidzijde Haven. De vrijkomende gebouwen waren nog een tijd in gebruik als winkel, maar zijn na slecht onder houd gesloopt. De twee suikerproductiehallen, met de suikereentrifuges en de raffinaderij, werden in gebruik genomen door het trans portbedrijf Van Egeraat. Nadat de transporteur vertrok werd de grootste hal omgebouwd tot bedrijfsverzamelgebouw voor architectuur en daaraan gelieerde ondernemingen, onder de naam 'Interium'. In de kleinere hal kwam een speelparadijs voor kinderen. Opslag De grote fabriekshallen in de Geertruidapolder deden lange tijd dienst als opslagplaats voor militaire goederen en raakten daarna door onvoldoende onderhoud en leegstand in verval. Nu de fabriek een gemeentelijk monument is worden de twee hallen momenteel gerestau reerd. De verwachting is dat de oplevering eind volgend jaar zal zijn. Tussen de twee hallen komt een nieuwe verbindingsruimte, om onderdak te bieden aan een mega-supermarkt en winkels en bedrijven. Als dit project, inclu sief de herinrichting in 2013 is afgerond zal het er op neer komen dat het overgrote deel van de suikerfabriek 'Zeeland', evenals de voorganger de 'Wittouek' is herbestemd binnen de nieuwe woonwijk 'Schelde Veste'. Helaas is het Heem schut en regionale erfgoedorganisaties niet gelukt enkele oude gebouwen van de naburige aleoholfabriek Nedaleo van de sloop te redden en in de plannen op te nemen. l/l/. Heijbroek is redacteur van Heemschut december 2011 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 23