Bedsteden zijn geschikt als kast, of juist te handhaven als bedstee voor de kinderen Brochures Linkerpagina. De deeldeuren van de boerderij zijn open vastgezet. Een nieuwe glazen pui in de deuropening zorgt voor extra daglicht binnen. Foto Judith Toebast Fleringen. De hinderlijke gebintliggers in de badkamer van een tot woning verbouwde schuur kregen een functie. De wastafels zijn op de gebintligger gemonteerd. Foto C.S. Booms, collectie Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed gebouw. Indien deze gebinten constructief niet meer voldoen, kan er een hulpconstructie wor den geplaatst, zonder dat de originele houten balken worden verwijderd. Interieuronderdelen zoals bedsteden en schou wen kunnen heel gemakkelijk in het nieuwe interieur geïntegreerd worden. Bedsteden zijn geschikt als kast, of juist te handhaven als bed stee voor de kinderen. Toch is dit niet het enige dat te hergebruiken is in een nieuwe functie. De interieuronderdelen van het bedrijfsgedeelte leveren ook belangrijke kenmerken. In de tot woonkamer omgebouwde stal van een boerderij in Bathmen heeft de eigenaar de oorspronkelij ke voergoot gevuld met takjes. In Den Dungen staan in de voorstal, nu als hal in gebruik, de sopketel en pomp. Maatwerk Uitgangspunt bij herbestemming is altijd het gebouw: wat is de essentie? Juist door in maat- oplossingen te denken, worden heel slimme oplossingen bedacht. Is het altijd noodza kelijk het hele dak te isoleren? Een boerderij in Vleuten biedt een verrassende, erg mooie oplossing. De slaapkamer op de zolder van het woongedeelte is als een geïsoleerde doos van glas aangebracht. Een schuur, herbestemd tot woonhuis in Fleringen, had een probleem met de gebintligger in de badkamer. In plaats van deze te verwijderen is ervoor gekozen, de wastafels op de gebintligger te monteren. Het gebouw kan in het nieuwe gebruik optimaal tot zijn recht komen door al in de plattegrond keuzes te maken. Ruimtes waar veel daglicht gewenst is kun je dan situeren op die plaatsen waar dit mogelijk is, terwijl in het midden of in de donkere gedeelten van de boerderij de ruimten komen waar daglicht minder van belang is. Boeren en boerinnen gebruikten hun bedrijfs gebouw en de omgeving functioneel. Een notenboom hield de muggen weg, de leilinden zorgden in de zomer voor schaduw. Luiken werden gesloten bij kou, maar ook om de zon buiten te houden. Bij tocht werd een dik gordijn voor de deur gehangen. Tegenwoordig wordt deze functionaliteit over het hoofd gezien, maar ze is nog altijd actueel. Deze gebruiken zijn natuurlijk anno 2011 nog steeds toepasbaar. J. Toebast is specialist landelijke bouwkunst bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en adviseur van de provinciale commissie Noord- Brabant van Heemschut EEN TOEKOMST VOOR BOERDERIJEN Meer lezen over de omgang met boerderijen? De brochure is te downloaden of gratis te bestellen via de website van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed: www.cultureelerfgoed.nl De brochure 'Toekomst voor boerderijen' is het eerste deel van een serie. De brochures 'Toekomst voor kerken' en 'Toekomst voor molens' zijn inmiddels ook gereed. Meerdere onderwerpen volgen nog, zoals over watertorens, kasteelruïnes en kerken in religieus gebruik. december 2011 Fleemschut 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 21