Van de 190.000 boerderijen in 1940 waren er in 2001 nog zo'n 91.000 over. Recentere landelijke cijfers zijn er niet. 7000 boeren met een historische boerderij hun bedrijf beëindigen. Het vereist niet alleen aan dacht voor één enkele boerderij, maar juist ook een visie op herbestemming van boerderijen in meer algemene zin. Brochure De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) wordt regelmatig geconfronteerd met het veranderende platteland en de gevol gen daarvan voor de historische boerderijen. Aanvragen voor functiewijziging en herbe stemming van het agrarisch erfgoed worden aan de RCE voorgelegd. Daarom is de RCE een brochurereeks gestart over het verbouwen en herbestemmen van monumenten. De eerste in de reeks is 'Toekomst voor boerderijen'. Hierin staan de visie van de RCE en de uitgangspunten en toetsingscriteria voor herbestemming en verbouwing van historische boerderijen. Met deze brochure wil de rijksdienst gemeenten, monumenteneommissies en beleidsmakers handvatten bieden voor een eigen stimulerend monumentenbeleid. Ook moet de brochure eigenaren, architecten en ontwikkelaars inspi reren met goede voorbeelden van herbestemde boerderijen. Want nieuwe functies stellen ook nieuwe eisen aan het gebouw. De brochure draagt potentiële oplossingen aan, waarbij rekening wordt gehouden met het specifieke karakter van de historische boerderij en het omringende landschap. Herbestemming De mogelijkheid tot herbestemmen van boer derijen is niet in heel Nederland hetzelfde. Enerzijds zijn de typen boerderij afwijkend; een keuterboerderijtje is gemakkelijker tot woning te transformeren dan een grote kop- hals-romp boerderij. Anderzijds is de regio waarin de boerderij zich bevindt erg bepalend. Enkele provincies hebben te kampen met krimp, waardoor een nieuwe functie zoeken voor een boerderij een hele opgave is. In veel gevallen krijgen boerderijen die herbestemd worden een woonfunctie, dat wil zeggen dat daarna de gehele boerderij bewoond wordt. Toch zien we ook steeds vaker zorgfuncties of kantoren in de oude boerderij ondergebracht worden. Herbestemming vergt soms veel van een boerderij. Afhankelijk van de nieuwe functie zullen eomfortverbeteringen moeten worden aangebracht. Voor het stallen van vee of opslag worden andere eisen gesteld aan een ruimte dan aan een plek waarin mensen verblij ven. Zaak is om de moderne eisen te verenigen metde karakteristieken van de oude boerderij. Dat wil zeggen, dat na herbestemming de boer derij zijn karakter behoudt. Aan de buitenzijde van een boerderij is zichtbaar welke functies zich op welke plaats bevonden. Het woongedeelte heeft grote vensters, de stallen zijn voorzien van - klei nere - stalvensters. De grote deuren bevinden zich op de plaats waar de deel zich bevindt. Al deze gevelopeningen zijn ooit om functionele redenen aangebracht. Door het behoud van de gevelindeling blijft het agrarische beeld behouden. Een grote herbestemmingsopgave is het aan brengen van voorzieningen om daglicht in de boerderij te krijgen. In het woongedeelte zijn vaak wel genoeg vensters aanwezig om aan de norm van daglicht te voldoen. Het bedrijfs structuur Niet alleen de buitenkant van de boerderij is belangrijk, uiteraard is ook de binnenzijde ka rakteristiek voor het type. Zowel de ruimtelijke indeling en de constructie als de interieuron derdelen behoren tot de wezenlijke elementen van de boerderij. De indeling, vooral van het woongedeelte, is een belangrijk karakteristiek. De brandmuur was de scheiding tussen het woon- en bedrijfsgedeelte. De verschillende ruimten zoals de 'herd', de kel der en de opkamer hadden allemaal hun eigen functie. Deze structuur is kenmerkend voor het type boerderij en daardoor is het behouden daarvan van belang. De kleinere ruimten kun nen worden gebruikt als kantoor of kinderka mer. Een kelder kan voortaan dienst doen als wijnkelder. In het geval dat meerdere ruimten worden samengevoegd, kan een opening in de muur worden gemaakt, in plaats van de hele muur te verwijderen. De constructie van de boerderij, bestaande uit houten gebinten, is meestal het oudste onder deel. Deze is typerend en vormt de ziel van het gedeelte daarentegen is vaak te donker. Een manier om meer daglicht toe te laten, is door gebruik te maken van de bestaande openingen, zoals de deeldeuren. De oude deuren kunnen open worden vastgezet en de opening kan, te- rugliggend geplaatst, van glas worden voorzien. 18 Heemschut december 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 20