Historische boerderij door slim maatwerk geschikt voor woonbestemming Judith Toebast - Tot de Tweede Wereldoorlog waren de streekeigen verschillen bij boerderijen duidelijk herkenbaar. Daarna maakten door modernisering van het bedrijf de streekgebonden karakteristieken plaats voor praktische en universele kenmerken. Met de naoorlogse opkomst van de moderne bouw, gerelateerd aan ruilverkaveling en schaal vergroting, dreigen de streekkenmerken verloren te gaan. Van de 190.000 boerderijen in 1940 waren er in 2001 nog zo'n 91.000 over. Recentere lande lijke cijfers zijn er niet. Bathmen. De stal is verbouwd tot woonkamer, de oude voergoot is gevuld met takjes. Foto C S. Booms collectie Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed Vleuten. Glazen doos op de zolder dient als slaapkamer Niet het hele dak hoeft geïsoleerd te worden. Foto Judith Toebast HET GEBRUIK VAN MATERIALEN uit de omgeving is in de moderne samenleving niet meer noodzakelijk en vanzelfsprekend, waardoor materiaal en kleurkeuze niet meer in relatie met de bestaande bouw staan. Door schaalvergroting van boerenbedrijven en voort schrijdende rationalisering van de landbouw voldoen de oude boerderijen ook niet meer: te kleine, niet praktisch ingerichte stallen, te weinig opslagcapaciteit en stallingruimte. De strenge milieueisen, de beperkte uitbreidings mogelijkheden of teruglopende inkomsten zorgen dat dagelijks boeren met hun bedrijf stoppen of zich elders vestigen. De ingrijpende verandering van het platteland heeft voor his torische boerderijen grote gevolgen. Ze worden afgebroken, komen leeg te staan of er verrijzen nieuwe stallen op het erf bij de historische bebouwing. In alle gevallen betekent dit een verandering voor de historische boerderij, het erf en in veel gevallen ook voor het landschap. Getallen Een inventarisatie in 2001 door de Stichting Historisch Boerderij-Onderzoek liet schrikba rende cijfers zien. Van de 190.000 boerderijen in 1940 waren er in 2001 nog zo'n 91.000 over. Recentere landelijke cijfers zijn er niet. Onge veer 6500 boerderijen zijn als rijksmonument beschermd. Dit is slechts 7% van de historische boerderijen. Alterra publiceerde in 2010 een rapport, met de prognose dat de komende tien tot vijftien jaar tussen de 17.000 en 19.000 boeren stoppen. Circa 38 van de boeren bewerkt een histori sche boerderij. Dat zou betekenen dat rond december 2011 Heemschut 17 Duizenden boerderijen met sloop bedreigd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 19