Spinoza en de Nieuwe Kerk Uit Padmoes verrezen Het monumentale orgel is ook achter geluidsvoorzieningen verdwenen bekapping van het plafond. Het was dus zaak de hiervoor benodigde financiële middelen te verwerven. De stichting sloot met de Jaarbeurs Utrecht een nieuwe overeenkomst om voor drie jaar de exploitatie van de kerk op zich te nemen. Deze verklaarde zich bereid tenminste veertig culturele manifestaties per jaar in de Nieuwe Kerk te organiseren en het onderhoud voor haar rekening te nemen. De gemeente liet daarop een bouwhistorische verkenning uitvoeren van de toren en de beide klokken. In een tweede fase werden ook de ommuring, het hekwerk en het kerkhof daarbij betrokken. De volledige restauratie hiervan is inmiddels voltooid. Intensief gebruik Door de aanwezigheid van goede voorzieningen en bereikbaarheid, biedt de Nieuwe Kerk nu plaats aan een grote diversiteit van evenemen ten, van galadiners tot concerten en van grote bijeenkomsten tot ontvangsten door overheid en bedrijven. Organisaties van uiteenlopende aard, maar ook particulieren maken hier nu het hele jaar door intensief gebruik van. Zo kan de Nieuwe Kerk dankzij het meeleven en de inspanning van velen ten slotte toch door een ingrijpende restauratie en herinrichting worden behouden. 1/1/. Heijbroek is redacteur van Heemschut Anneke Landheer-Roelants (red). Uit Pad moes verrezen. De Nieuwe Kerk Den Haag, 160 blz. Uitgeverij Matrijs 2011. Op het vroegere Kerkhof bevindt zich een herdenkingssteen ter herinnering aan de van oorsprong joodse wijsgeer Baruch de Spinoza (1632-1677). In nauw overleg met alle betrokkenen wordt de steen daar in 1932 geplaatst op initiatief van de Stichting Domus Spinozana, die Spinoza's sterfhuis aan de Paviljoensgracht in eigendom heeft. Spinoza, die in 1632 in Amsterdam werd geboren op Vloedenburg bij het huidige Waterlooplein, kwam daar in conflict met de joodse gemeente en werd in 1656 uitge stoten. Vier jaar later nam hij na enkele omzwervingen van 1661 tot 1664 zijn intrek in het nog bestaande Spinozahuisje in Rijns burg. Hier leefde hij van de opbrengst van het slijpen van brillenglazen. Overigens had het in 1987 weinig gescheeld, of het huisje was ten onder gegaan in een nieuw wijkje. Mede dankzij Heemschut kon dit worden voorkomen. In 1664 vestigde Spinoza zich in Den Haag aan de Paviljoensgracht, waar hij in 1677 aan een longziekte overleed. Hij werd in de Nieuwe Kerk in een huurgraf begraven. An ders dan de overlevering wil, wordt dit graf pas in 1738 geruimd en worden de stoffelijke resten als gebruikelijk in een verzamelgraf geborgen. december 2011 Heemschut 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 17