Herbestemmin De akoestiek was na restauratie ontoereikend voor concertdoeleinden Noorwits ontwierp een unieke, zelfdragende kapconstructie zonder steun van pilaren of trekbalken De bijzondere, zelfdragende kapconstructie van de Nieuwe Kerk. over onvoldoende middelen. Uiteindelijk boden de Sociëteit van 's -Gravenhage, een samen werkingsverband van de drie hoge gewestelijke colleges (Hof, Hoge Raad en Rekenkamer) en de vroedschap van Den Haag uitkomst. In 1648 werd grond van het afgebroken rosse buurtje Padmoes voor de kerkbouw gekocht. De architecten Pieter Aaronsz. Noorwits en Barthold van Bassen werden uitgenodigd een ontwerp voor de kerk te maken. De keus viel op Noorwits, die een unieke, zelfdragende kapcon structie zonder steun van pilaren of trekbalken ontwierp. Hierop rust ook de 23 meter hoge toren, voorzien van een uurwerk met twee klokken, gegoten door Coenraet Wegewaert. Als beloning voor zijn diensten werd Noor wits benoemd tot koster, een functie die hem belangrijke inkomsten in het vooruitzicht stelde uit verkoop en verhuur van graven en hij mocht vrij wonen in de kosterij naast de kerk. De kerk, die geheel vrij staat op een ommuurd kerkhof werd inl656 ingewijd. Twee jaar later is aan de kerk nog een portaal toegevoegd met het wapen van de Sociëteit van 's-Gravenhage. Restauratie De Nieuwe Kerk was bij oplevering niet voorzien van een orgel. Naar goed calvinistisch gebruik zongen de kerkgangers met een voorzanger. Wanneer dit na verloop van tijd als onvol doende wordt ervaren krijgt de Amsterdamse orgelbouwer Johannes Duysehot opdracht voor de bouw van een orgel dat, met enkele bouw kundige voorzieningen aan de kerk, in 1702 werd opgeleverd. Daarna vonden er de volgende twee eeuwen slechts op beperkte schaal verbouwingen plaats tot de restauratie in 1913. De architect Mondt laat dan de dienstvertrek ken aan beide zijden van de kerk slopen en vervangen door nieuwe. Hij verving veel onder delen en herstelde de kapconstructie. Daarna volgden kleine restauraties tot in 1957 een ingrijpend herstel van de gehele kerk nood zakelijk werd geacht. Dit leidde tot restauratie, verbouwing en uiteindelijk de herbestemming. In 1977 kon de Nieuwe Kerk als concertzaal in Het monumentale orgel, geplaatst in 1702. gebruik worden genomen. Omdat de stichting niet het oogmerk heeft zelf het gebouw te exploiteren ging zij 1977 een overeenkomst aan met de N.V. Nederlands Congresgebouw, waarbij de gemeente zich garant stelde voor een exploitatieverlies. Belevingswaarde Er zijn dan echter nog onvoldoende gebruiks mogelijkheden voor de Nieuwe Kerk, omdat de akoestiek onvoldoende werd beoordeeld. Aanpassing aan de eisen voor een concertzaal vergde echter ingrijpende maatregelen. Deze veroorzaakten geen grote materiële aantasting, maar wel een zeer ernstige inbreuk op de be levingswaarde van het monumentale interieur, oordeelde de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Daarom adviseerde hij in eerste instantie geen vergunning te verle nen. Het feit dat door de aanpassingen de kerk een extra functie zou krijgen en bovendien dat de ingreep omkeerbaar is, deed het college van B Et W van Den Haag besluiten de vergunning toch te verlenen. In 1997 werden de akoesti sche voorzieningen in gebruik genomen. Dit betekende niet, dat het stichtingsbestuur verder in deze situatie berustte. Technisch leek het goed mogelijk de belevingswaarde van het interieur alsnog te verbeteren, door een betere zichtbaarheid van het fraaie orgel en de open 14 Heemschut december 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 16