Herbestemming tot concertzaal en ontmoetingsplek Foto's Arnaud Roelofsz Willem Heijbroek - De Nieuwe Kerk in Den Haag staat tegen woordig open voor onder meer concerten en evenementen. Het heeft heel lang geduurd voor dit hergebruik van de historische kerk optimaal mogelijk werd. Want na een eerste aanpassing in de jaren zeventig van de afgelopen eeuw, met behoud van het kerkinterieur, bleek de akoestiek niet goed te zijn. Inmiddels is door omkeerbare ingrepen de geluidskwaliteit verbeterd en ver vult de kerk nog steeds een functie in het Haagse stadsleven. Den Haag. Nieuwe Kerk, vooraanzicht met inrijpoort. IN DE JAREN ZESTIG van de afgelopen eeuw had de hervormde gemeente van Den Haag onvoldoende lidmaten om zowel de Nieuwe Kerk als de Zuiderkerk nog te handhaven. Na jaren onderhandelen verklaarde de hervormde gemeente zich bereid het gedeelte van het ter rein, waarop het kerkgebouw staat, in erfpacht uit te geven aan de stichting De Nieuwe Kerk, die zich zou belasten met de restauratie. In 1973 is de uitwendige restauratie voltooid. Om de kerk ook voor andere doeleinden, zoals een concertzaal te kunnen gebruiken was echter meer nodig. Dit bracht architect Canneman op het idee de al eerder geruimde, 3,5 meter diepe grafkelders te gebruiken. Door deze te verdiepen is de extra ruimte in te richten als foyer en garderobe, die met trappen vanuit de kerk toegankelijk is. Het was een gouden greep, naar later zou blijken. Wanneer de hiervoor opgerichte stichting het interieur heeft gerestaureerd, bleek echter dat de akoestiek voor concertdoeleinden ontoerei kend is. In het begin van deze eeuw is dit probleem alsnog door vrij ingrijpende aanpassingen opgelost. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Stichting Nieuwe Kerk is nu een boek verschenen, dat de geschiedenis en de herbestemming van deze bijzondere kerk beschrijft. Padmoes Te midden van alle massale nieuwe bebouwing rijst De Nieuwe Kerk aan het Spui nog steeds op als één van de markantste gebouwen in het centrum van de stad. Het is het eerste kerkge bouw in Den Haag, dat als protestantse kerk is gebouwd. Centraal staat daarin het Woord: de lezing uit de bijbel en de predieatie daarover vanaf de kansel. De beide andere protestantse kerken, de Grote- of Sint Jaeobskerk en de Kloosterkerk, waren eerder rooms-katholiek, maar werden aan het einde van de 16de eeuw aan de gereformeer den in gebruik gegeven. Omdat beide kerken te weinig plaats boden aan de gelovigen vroe gen de gereformeerden in december 1639 de magistraat en het Hof om een derde kerkge bouw, maar deze instellingen beschikten Grafzerken tegen de achterwand van de foyer, december 2011 Heemschut 13 Tweede leven voor Haagse Nieuwe Kerk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 15