De identiteit van straat, buurt, gebied, landschap, dorp en stad blijven bij herbestemming behouder Delft. Het voormalige 'Meisjeshuis', nu het onderkomen van Het Erfgoedhuis Zuid-Holland. Foto architectuurgidsdelft.nl Rotterdam. De Maassilo. Foto nl.wikipedia.org Na vertrek van de laatste gebruiker staan de gebouwen vaak lange tijd leeg. Lege panden zijn kwetsbaar voor vandalen en diefstal. Vaak is er sprake van vervuiling van de grond, zodat bodemsanering noodzakelijk is. Wie aan heront wikkeling begint, moet achterstanden inhalen. Hoge kosten liggen in het verschiet, niet alleen vanwege de verpaupering van het complex en de omgeving, maar ook vanwege het onzekere transformatieproces. De nieuwe eigenaar krijgt te maken met hoge verbouwings- en onderhoudskosten en met door gaans een onoverzichtelijk en moeilijk stuurbaar proces. Vooraf bestaat er geen duidelijkheid over het tijdsbeslag, de gevraagde inzet, de partijen die zich, naast de ambtelijke en politieke organi saties, nog in het proces mengen en evenmin over de uitkomst. Gaat het om cultureel erfgoed dan zijn de projec ten niet zelden beladen met emotionele reacties van omwonenden en actiecomités. Wanneer kan worden gestart met de daadwerkelijke herontwik keling, blijken dure aanpassingen verplicht om het complex op het niveau van moderne regelgeving te brengen. Toch kan herbestemming interessant zijn als de verloedering van de buurt heeft geleid tot een zodanig lage aanvangswaarde, dat er een aan vaardbare kans op een aantrekkelijke waardestij ging ontstaat. De afgelopen jaren is de belangstelling voor herbestemming en renovatie als ontwerpopgave enorm toegenomen. Zo benoemt de rijksoverheid in de meest recente architectuurnota 'Een cultuur van ontwerpen 2009 - 2012' herbestemming en herontwikkeling als een van de speerpunten in het beleid. Uit het onderzoek 'De Oude Kaart van Neder land', uitgevoerd op initiatief van het College van Rijksadviseurs in samenwerking met regio nale welstandsorganisaties, bleek dat kennis over leegstand en herbestemming beperkt, moeilijk toegankelijk en versnipperd is. Om kennis te borgen en over te dragen, met als doel herbe stemming te bevorderen, zetten deze instanties midden 2010 het Nationaal Programma Herbe stemming op. Ontwerpstrategieën Herbestemming wordt een steeds belangrijkere ontwerpopgave voor architecten. Grofweg zijn er bij herbestemmingsopgaven drie strate gieën te onderscheiden. Een bestaand gebouw kan dusdanig met de nieuwe arehiteetonisehe ingreep worden verweven, dat deze onlosma kelijk met elkaar zijn verbonden. Of een nieuw, zelfstandig object, aangepast aan de maten van het bestaande gebouw, wordt vrijwel los als een doos in het bestaande gebouw geplaatst. De derde optie is, dat het gebouw bestaat uit een verzameling semi onafhankelijke delen, zowel oud als nieuw. Speciale aandacht heeft het in terieur, waarbij de integratie van techniek, zoals verlichting, verwarming, akoestiek en dergelijke, in relatie met de bestaande structuur van het gebouw centraal staat. Geslaagde voorbeelden Inmiddels zijn tal van geslaagde voorbeelden van herbestemming te noemen, zoals de Timmer werkplaats op de NDSM-werf in Amsterdam, ho tel New York, de Van Nel Ie fabriek, de Maassilo en de voormalige Pepermuntfabriek in Rotter dam. Deze laatste is in opdracht van Historische Gebouwen Rotterdam BV gerestaureerd, waarbij het oorspronkelijke karakter van het pakhuis en het kantoor uit 1911 is hersteld. De Pepermuntfabriek is gebouwd in een periode van industrialisatie, een tijd waarin Rotterdam als havenstad flink groeide. Het interieur van het gemeentelijke monument had door tussentijdse verbouwingen alle sfeer en authenticiteit verlo ren. Na een flinke renovatie is het als bedrijfs verzamelgebouw met terugbrenging van alle karakteristieke kenmerken getransformeerd en geschikt gemaakt voor toekomstige gebruikers. Het programma van eisen en de gerichte in grepen in de structuur van het gebouw liepen tijdens het ontwerptrajeet parallel en zijn inge geven door de mogelijkheden van het bestaande gebouw. Juist dit lijkt een van de voorwaarden voor een geslaagde herbestemming te zijn. Veel voorbeelden illustreren de grote mogelijk- heden van herbestemming. De identiteit van straat, buurt, gebied, landschap, dorp en stad blijft zo behouden, terwijl het nieuwe gebruik van een oud gebouw de gebruikers kan inspi reren. Maar een succesvolle herbestemming of hergebruik hangt in hoge mate af van mensen. Mensen met passie en gedrevenheid, met liefde voor het gebouw, maar ook met zakelijk inzicht, creativiteit, durf en ondernemingsgeest. A. Lieth is oud-redacteur van Heemschut, B. Linskens is redacteur 12 Heemschut december 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 14