Annette Lieth en Brigitte Linskens - Het is goed om leegstand, afstoting en sloop, maar ook hergebruik en herbestemming in historisch perspec tief te zien. Het zijn geen verschijnselen die pas onlangs zijn ontstaan. Bij kerkgebouwen bijvoorbeeld deden dezelfde verschijnselen zich in veel heviger vorm ook al voor in de zestiende eeuw. De grote uitdaging is een nieuwe invulling te geven aan het bestaande, met respect voor het verleden DE REFORMATIE LEIDDE tot ingrijpende veranderingen in het interieur van de voorheen rooms-katholieke kerken, die voor de gereformeerde religie werden heringericht. Bovendien ontstond er een groot overschot aan kerkgebouwen, kloosters en gasthuizen. Het merendeel van de overtollig geraakte gebou wen is na kortere of langere tijd gesloopt, maar een aantal werd verbouwd en kreeg een nieuwe bestemming. Voor wereldlijke gebouwen geldt hetzelfde. Kastelen werden na de riddertijd, toen hun functie verdween, omgebouwd tot luxe bui tenhuizen. Ook oude bouwmaterialen werden hergebruikt. Echter, vanaf midden 19de eeuw met de groei van de steden is hergebruik niet meer zo vanzelfsprekend. Nieuwbouw is in veel gevallen goedkoper en zo werden hele stads delen en landschappen opnieuw gemaakt. De kansen van herbestemming werden niet gezien en afgedaan als idealistisch, onbetaalbaar en dus niet realiseerbaar. Maar herbestemmen voorkomt kaalslag en draagt bij aan de ontwik keling en het behoud van de lokale identiteit. De grote uitdaging is een nieuwe invulling te geven aan het bestaande, met respect voor het verleden. Plaatsen vol herinnering Nu de beschikbare ruimte in Nederland afneemt en nieuwbouw niet meer vanzelfsprekend is en bovendien door de economische crisis bijna stil ligt, is hergebruik een aantrekkelijke optie. Veel gebouwen staan leeg en de verwachting is dat het aantal leegstaande complexen in de komende decennia zal toenemen. Verplaatsing van productie, ontkerkelijking, krimp, teruglo pende middenstand, nieuwe eisen aan werk- omgevingen en gezondheidszorg en minder boerenbedrijven zijn achterliggende redenen. De waardevolle panden die daarbij vrijkomen zijn vaak beeldbepalend voor een stad of een dorp. Ze staan midden in een wijk of vormen als kerk het centrum van een dorp. Of ze waren decennialang de huisvesting van de grootste werkgever in de omgeving. Kortom: allemaal plaatsen vol herinneringen. Herbestemming ervan begint met het bij elkaar brengen van vraag en aanbod. Omdat de nieu we functie nooit exact past in het bestaande gebouw, zijn aanpassingen en verbouwingen noodzakelijk. Het gaat om maatwerk. Geen herbestemming is hetzelfde. Het ontwerp moet functioneel zijn, financieel haalbaar, voldoen aan milieu- en andere eisen en passen binnen het bestemmingsplan. Overheden, maar ook woningbouwcorporaties spelen een belangrijke rol in het herbestemmingsproees, vooral bij grootschalige projecten op afgelegen industrie terreinen. Creatieven Veel oude industriële locaties zijn in de jaren negentig van de vorige eeuw ontdekt door krakers, autonome kunstenaars, kleine zelf standig ondernemers uit de creatieve economie en organisatoren van (vaak illegale) feesten. De locaties leenden zich voor activiteiten die niet meteen veel geld opleverden en vaak te luidruchtig, te groot, of te alternatief waren voor het normale uitgangsleven, de kunstwe reld of de architectuur. De 'creatieven' brachten nieuwe ideeën naar oude gebouwen en ter reinen en bliezen die nieuw leven in. In de loop der jaren professionaliseerden de kunstenaars en andere (illegale) gebruikers. Proces Succesvol hergebruik van bestaande complexen is niet eenvoudig en al helemaal niet snel te re aliseren. De gebouwen worden meestal verlaten na langdurig gebruik en de laatste jaren is in het onderhoud nauwelijks geïnvesteerd. december 2011 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 13