Websites zich laat horen in het publieke debat, stede lijke intellectuelen en kunstenaars, die dol zijn op industriële ruigheid. De NDSM-werf in Amsterdam-Noord afficheert zich als 'grootste broedplaats van Europa'; in en rond de machtige hallen wordt aan nieuwe media en experimenteel toneel gedaan, muziek gemaakt en oude rommel - pardon, vintage - verkocht aan een dankbaar publiek. Ook andere oude, industriële locaties vinden geleidelijk nieuwe bestemmingen. Weliswaar zijn daar erg veel van, en is het de vraag hoeveel broedplaatsen er nodig zijn. Ook het aantal theaters, grand cafés en bibliotheken dat nodig is - zulke instellingen vullen steeds vaker leeggevallen, grote ruimtes, ook kerken - is eindig. Supermarkten willen wel, maar worden dan weer niet chic genoeg bevonden. En wat moet er gebeuren met duizenden moderne, leegstaande kantoren, kortzichtig gebouwd, eventjes (of zelfs nooit) gebruikt en vervol gens verlaten? Vragen te over, maar toch is er veel veran derd. Zelfs alledaagse arbeiderswoningen, onooglijke fabriekjes en jarenlang verguisde kerkgebouwen maken als sloop dreigt, tegen woordig kans op redding doordat iemand opstaat en zegt: 'ho! Dat kan zomaar niet, dit moet blijven staan'. Het lukt niet altijd, maar er is veel meer mogelijk dan tien of twintig jaar geleden. Er is goede hoop dat deze beweging doorgaat. Waarschijnlijk zullen voorschriften moeten worden aangepast, zoals het bouwbesluit en wetten rond milieuvervuiling en energie verbruik, die zijn bedacht met het oog op nieuwbouw, maar bij herbestemming soms onmogelijk te hanteren. Maar het belangrijkste is, dat bewaren de regel moet worden, en slopen een uiterste nood greep. Zoals John Ruskin (1819-1900) schreef over oude gebouwen: 'we moeten hun stenen tellen als juwelen in een kroon, er wachters omheen zetten en ze steunen en stutten waar het nodig Is. Want architectuur is ons belang rijkste wapen tegen de vergetelheid.' I. Montijn is historica en schrijfster www.toekomstkerkgebouwen.nl www.biennalemaastrieht.nl www.herbestemming.nu www.kennisbankherbestemming.nu Amsterdam. Kraanspoor bij NSDM-werf. Bron: FGH Bank N V. december 2011 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 11