mmin Proces van bewustwording waarde oude gebouwen MR Heen Montijn - Het idee dat vooruitgang nu eenmaal gepaard moet gaan met geweld, heeft de samenleving jarenlang stevig te pakken gehad. De sloop-en-nieuw- bouwwaan had dramatische gevolgen voor het aanzien van steden, dorpen en het landschap. Maar gelukkig worden de laatste jaren steeds meer mensen zich bewust van de waarde van oude gebouwen, en ook van het feit dat wat eenmaal is verloren hooguit nog kan worden nagemaakt, maar nooit meer echt terugkomt. m» jj WÊêiSmÉ Amsterdam. Op het terrein van de Westergas fabriek is de bazenwoning tegenwoordig de kinderopvang Samsam. Foto Willem Fleijbroek WAT VROEGER TWEEDEHANDS heette, wordt nu 'vintage' genoemd. 'Authen ticiteit' is een sleutelwoord geworden, en het nog vrij jonge begrip 'cultureel erfgoed' ligt op ieders lip. Dat zijn tekenen van een men taliteitsverandering. Nederland is bezig te herstellen van de waan. Een ander teken is de oplevende belangstelling voor herbestemming van afgedankte gebouwen. Wie liever wil bewaren dan slopen, moet vindingrijk zijn. Het bedenken van nieuwe bestemmingen voor gebouwen die niet meer worden gebruikt in hun oude functie is van alle tijden - anders was het Amsterdamse stadhuis niet al jaren het Paleis op de Dam, en was na de hervorming in de Nederlanden niet één klooster overeind blijven staan. Maar in de jaren vijftig en zestig van de twintigste eeuw was die prak tijk toch een beetje op de achtergrond geraakt. Economisch succes baande zich een weg met sloophamers. Vanaf de jaren zestig roerde zich een tegen beweging. Hippe figuren ontfermden zich over oude, overtollig geworden boerderijtjes. Het verbouwen van boerderijen, een vroege vorm van wat nu 'herbestemming' heet, voltrok zich jarenlang geheel los van de mainstream van architectuur en overheidsbemoeienis. De geschiedenis van het herbestemmen is grillig verlopen. In de jaren zeventig en tachtig poogden krakers in historische binnensteden de sloop van oude panden tegen te gaan door er in te gaan wonen. Monumentale grachtenhuizen en villa's werden te onpraktisch gevonden om nog te bewonen, en veranderden op grote schaal in kantoren. Maar vervolgens werden pakhuizen die nooit bedoeld waren geweest om er in te wonen, verbouwd tot appartementen voor welgestelde stedelingen: yuppen, zouden wij nu zeggen. In de jaren negentig keerde het tij opnieuw. De tot kantoren verbouwde, oude panden werden (nu meestal onderverdeeld in appartementen) op grote schaal weer als woningen in gebruik genomen. Steeds meer huizenkopers hadden genoeg van nieuwbouw, en er ontstond een ware run op 'jaren dertig-huizen' aan de randen van steden en dorpen. Dat ging zo ver, dat eigenwijze architecten (door hun modernisti sche vakbroeders met de nek aangekeken) zulke traditioneel ogende huizen zelfs nieuw gingen bouwen. Maar ouderdom is slecht na te bootsen, terwijl de mens er juist een diepe behoefte aan heeft. Oude gebouwen maken de wereld herberg zaam omdat zij gestolde geschiedenis zijn, en onmisbaar voor de oriëntatie. Onze ogen willen herkennen en ordenen, ook in de tijd. Een oude kerk, een herenhuis uit 1920, een modern kantoor: wie de verschillen daartussen ziet, ziet structuur in de wereld, samenhang en afwisse ling. Waar alles nieuw is, is geen rust. Vandaar dat iedereen zo blij is als de bomen in een nieuwbouwwijk groter worden: ook begroeiing maakt de tijd zichtbaar. Intussen zijn oude gebouwen schaars geworden, rariteiten bijna. Van alles wat in Nederland overeind staat, is nog maar een fractie ouder dan vijftig jaar. De vernieuwings- waan mag dan langzamerhand het veld ruimen, vooral bedrijfsgebouwen worden nog vaak met grote achteloosheid behandeld, terwijl zij toch belangrijke getuigen zijn van hun tijd, en eerbied verdienen. Herbestemming is de afgelopen jaren hot geworden. De economische crisis heeft daarbij geholpen: in 2009 begon de overheid zich ervoor te interesseren, en in 2010 werd een Nationaal Programma Herbestemming opgericht. Het jaar van Heemsehuts eeuwfeest, 2011, was het jaar van de herbestemming: er kwamen comités en websites, en architecten (ja, zelfs projectontwikkelaars) die zich er speciaal mee bezighouden. Ook was er een Internationale Biënnale Leegstand en Herbe stemming met een conferentie in Maastricht, begin november. Juist fabrieken, silo's en scheepswerven die werden afgedankt, genieten de laatste tijd de belangstelling van het soort mensen dat 8 Heemschut december 2011 Nederland herstelt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 10