Vanuit verzameling over verdwenen Nederland inzoomen op dagelijkse cultuur Piet Arp - Het Nederlands Open luchtmuseum in Arnhem zoomt in op de Nederlandse cultuur van alledag van de afgelopen eeuwen en de verdwijnende of al verdwenen regionale verschillen. Opgericht in 1912 - met steun van Heemschut - en sinds 1918 toegankelijk op een landgoed bij Arnhem, is het altijd een publiekstrekker geweest. De Westerstraat in Amsterdam (Jordaan), vlak voor de sloop in 2002. Interieur van de krotwoningen aan de Pottenbakkersgang Het brede en het hoge gebouw, centraal op de foto, worden nu in de Amsterdamse Westerstraat, herbouwd in Arnhem. Foto's Nederlands Openluchtmuseum NA EEN DIP IN DE JAREN TACHTIG zwelt de stoom bezoekers van de hier her plaatste boerderijen, bedrijfsruimten, molens, woningen en gebruiksvoorwerpen weer aan tot zo'n 450.000 per jaar. Daarmee is het NOM het drukst bezochte museum van het land. Doel is volgend jaar een half miljoen belangstellenden binnen te halen. Dat gebeurt niet alleen door het tonen van ensembles van het cultureel erfgoed dat elders in Nederland moest plaatsmaken voor toekomstgerichte bouwdrift. Die verzameling van verdwenen Nederland is het omhulsel van een veel bredere presentatie. Los van de vaste tentoonstellingen is er ook altijd een jaar thema, waardoor langdurig onderbelichte zaken plotseling vol in de schijnwerpers belanden. Dit jaar is dat de immigratie: 'Hollandse nieuwe. Effecten van migratie'. De invulling is voor iedereen verrassend en waaiert uit van de instroom van de eerste Chinezen in 1911 in ons land tot de recente opvang van asielzoekers. Deze aanpak biedt het museum de kans volop te putten uit het rijkgevulde depot. Zo is een Chinees restaurant uit de jaren vijftig in een van de Zaanse huizen nagebouwd. Herkenbaar voor veel bezoekers die een halve eeuw geleden in het Chinees restaurant hun eerste ervaring met betaalbaar buiten de deur eten opdeden. En passant vertelt de negentigjarige eigenaar van het eerste Nederlandse Chinese restaurant zijn levensverhaal. Het jaarthema van 2012 is - uiteraard - Feest. Wegens het honderdjarig bestaan van het Openluchtmuseum. Krotwoningen De collectie is eigendom van het rijk. Het museum, tot twintig jaar geleden rijksmuseum, moet zorgen voor een sluitende exploitatie en het onderhoud. Het beleid om de dagelijkse geschiedenis voor een breed publiek toegan kelijk te maken heeft al diverse, ook interna tionale prijzen opgeleverd. De vernieuwings drang is nog lang niet voorbij. Zo worden nu de laatste krotjes die een jaar of tien geleden uit de Amsterdamse Jordaan aan de Wester straat werden gesloopt hier opnieuw opge bouwd. Om het stadsleven van de negentiende en twintigste eeuw te tonen. In de vanaf volgend jaar toegankelijke Westerstraathuisjes komt onder meer een Turkenpension. Als voor beeld van de pensions zoals die in de jaren zestig en zeventig van de afgelopen eeuw ontstonden met de toestroom van nieuwe gastarbeiders naar ons land. Nog altijd zijn de huizen aangekleed met bewoners. Deze museummedewerkers ver tellen de bezoekers graag en veel over het dagelijkse leven in dat object en tonen iets van de werkzaamheden. Opzet is, vooral een wisselwerking met het publiek te laten ont staan. Zodat ook ervaringen en herinneringen van de bezoekers aan vroeger deel gaan uitmaken van de groeiende collectie. 24 Heemschut oktober 2011 Openluchtmuseum blijft vernieuwen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 26