Heemschut Actief Noord-Brabant Beschermd gezicht in gevaar Cariben Olietanks bedreigen erfgoed St. Eustatius Geertruidenberg - Nu Geertruidenberg zo goed als uitontwikkeld is aan beide Donge-oevers - daar zijn woonwijken gebouwd op voormalige industrieterreinen en op een voormalig spoor wegemplacement - zoekt de gemeente naar ruimte waar nieuwe plannen kunnen worden verwezenlijkt. De gemeente en projectontwik kelaars hebben nu hun blik laten vallen op een aantal terreinen binnen het beschermd stadsge zicht. Om die plannen rendabel te maken wordt daarbij gedacht aan de bouw van appartemen tengebouwen. Deze passen echter totaal niet bij de schaal en het karakter van de bestaande bebouwing binnen het beschermd stadsgezicht. Al in een vroeg stadium, voordat de eerste concrete bouwplannen op tafel lagen, heeft de voorzitter van Heemschut Noord-Brabant, Jan van Gils, in een gemeenteraadsvergadering een dringend beroep gedaan om deze plannen niet door te zetten. Helaas mocht dit niet baten en is vorig jaar al een eerste bouwvergun ning verleend voor een gebouw pal aan de vestingwerken in de Commandeurstraat. Naast een groot aantal bewoners uit de omgeving heeft ook Heemschut bezwaar gemaakt bij het College van BEtW. Dit bezwaar is echter door de gemeente afgewezen. Door een tweetal bewoners is hierna eind vorig jaar beroep aan getekend bij de rechtbank in Breda. Heemschut heeft ter ondersteuning hiervan een deskun digen rapport aangeleverd. Helaas is door de rechtbank begin dit jaar het beroep ongegrond verklaard. De bewoners lieten het hierbij niet zitten en zijn in beroep gegaan bij de Raad van State. Ook hierbij is het rapport van Heemschut als onderbouwing meegestuurd. De verwach ting is dat het nog wel een aantal maanden zal duren voordat de Raad van State uitspraak doet. Reeent is door de gemeente aangekondigd dat de vergunningproeedure voor een tweede appartementengebouw aan de Stationsstraat, ook dit ligt binnen het beschermd stadsge zicht, in gang is gezet. Ook hier zal Heemschut, zodra dit mogelijk is, bezwaar maken tegen de bouwplannen. Jon van Gils St. Eustatius. Zicht over het eiland. Bij het vlakke deel van de uitlopers van de berg Signal Hill komen veertig olieopslagtanks. In zee komt een pier. Foto Walter Hellebrand St. Eustatius, sinds oktober 2010 een openbaar lichaam van Nederland, heeft een oppervlakte van slechts 21 vierkante kilometer. Desondanks beschikt het over een groot aantal historische panden en objecten. Veel daarvan is een erfenis uit de tweede helft van de achttiende eeuw, toen het eiland het belangrijkste handelscentrum van het Caribisch gebied was. Een groot deel van deze erfenis wordt nu bedreigd door een uitbreiding van NuStar, een Amerikaanse oliemaatschappij gevestigd op St. Eustatius. De huidige tanks van NuStar zijn aan die zijde van de bergketen gesitueerd, waar het uit het zicht is van het overige deel van het eiland. De uitbreiding, veertig tanks en een pier, is echter gepland op de andere flank van de berg. Daar zal het voor bijna het gehele bewoonde gedeelte van het eiland duidelijk en storend zichtbaar zijn. Het nu nog ongeschonden gebied bevat alle onderdelen van de geschiedenis van St. Eustatius. Naast archeologische resten van een Indiaanse nederzetting zijn er resten van een katoenplantage en een suikerplantage te vinden, slavenbegraafplaatsen, 18de eeuwse grafstenen in drie talen, vijf fortificaties en resten van het slavendepot. Een uniek gebied waarvoor de St. Eustatius Monuments Foun dation dan ook een ontwerpplan voor een erfgoedroute heeft klaarliggen. NuStar heeft 'luisterend naar de bevolking' onlangs aangegeven de ruïnes en de sla- vengraven te zullen sparen (ten koste van 1 giga-tank). Maar meer toezeggingen zijn nodig. Daarnaast gaat het natuurlijk ook om de risico's die de uitbreiding met zich meebrengt voor beschadiging van de natuur zowel op het land als in het water. Annette Lieth 8 Heemschut oktober 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 10