Ruimtelijke kwaliteit zaak voor de initiatiefnemer if Piet Beekman - Eindhoven dereguleert. Minder regels vormen een van de speerpunten van het coalitieakkoord in deze gemeente. Gevolg: op 17 mei stelden BEtW de gemeenteraad voor om de welstandsnota en de wel standscommissie af te schaffen. Afschaffen van welstand, schrijven BEtW, legt 'de verantwoordelijkheid voor ruimte lijke kwaliteit bij de initiatiefnemer'. Voor de monumenten blijft toezicht bestaan op basis van de Monumentenwet Zonder welstand zullen de ambachtelijke kwaliteiten eenvoudig verdwijnen Eindhoven, de Demer. Uit deze straatwand blijkt hoe mooi de detaillering is en hoe weinig de ontwerpers van winkelpuien zich aantrekken van het karakter van de gevel. Foto's Piet Beekman De GEMEENTE WIL MEER keuzevrijheid voor bewoners, ruimte voor innovatie, vereenvoudiging van de regelgeving en een principiële opvatting over de kerntaak van de overheid. Daarnaast draagt het voorstel volgens het college ook bij aan de bezuinigingstaakstel ling van Eindhoven. Voor de monumenten blijft toezicht bestaan op basis van de Monumenten wet. Voor enkele grotere ontwikkelloeaties en beschermde stads- en dorpsgezichten blijft ook een vorm van regie gehandhaafd. Naïef In de toekomst is een bouwinitiatief in Eind hoven dus niet op voorhand meer gebonden aan voorgeschreven uiterlijke kenmerken van gebouwen en de inpassing daarvan in de omgeving. Kort gezegd, 'Eindhoven Welstands- vrij', betekent dat geen enkel initiatief meer aan welstand getoetst wordt. Te vrezen valt dat in de komende jaren de kwaliteit van het stadsbeeld hierdoor snel vermindert, en dat de verrommeling zal oprukken. De gedachte dat ontwikkelaars en particulieren altijd voldoende belang hechten aan een goede kwaliteit en in de omgeving passende vormgeving is namelijk, zoals de ervaring leert, zeer naïef. De Stichting Bescherming Wederopbouwerfgoed verzet zich daarom vanuit haar specifieke doelstellingen, net als diverse andere instellingen op het ge bied van de welstand, architectuur en monu mentenzorg, tegen het Eindhovense voorstel. Het afschaffen van welstand betekent in Eind- hoven onder meer een groot gevaar voor de kwaliteit van de naoorlogse bebouwing. De stad heeft tal van ensembles en gebouwen, maar ook woonwijken, uit deze periode. Deze bepalen voor een belangrijk deel het stadsbeeld. In het centrum gaat het om een groot aantal gebou wen en twee centrale winkelstraten, de Demer en Elermanus Boexstraat. In de buitenwijken vindt men bijzonder fraaie woonwijken uit de wederopbouwperiode. Al deze bebouwing, inmiddels 50 jaar oud en zelden monument, staat onder druk van vernieuwing. Het valt te verwachten dat juist in deze categorie bebou wing zich welstandsproblemen zullen voordoen, omdat voor gemakkelijke - goedkope - en niet passende oplossingen wordt gekozen. Het erfgoed uit de wederopbouwperiode is ook uiterst kwetsbaar omdat de kwaliteit wordt ontleend aan elementen die nauwelijks Eindhoven. Problemen met het balkon op de tweede verdieping van dit vijftigerjarenpand was voor de eigenaar reden het maar te slopen. als wezenlijk herkend worden. Op de eerste plaats is dat het ambachtelijke karakter. Gevels tonen vaak fraai metselwerk, afgewisseld met natuursteen of 'kunstbeton'-elementen. Dak en gootlijsten in ambachtelijk timmerwerk, raamkozijnen voorzien van een raamindeling met smalle stalenraamprofielen, die niet ge schikt zijn voor hedendaagse dubbele beglazing en dus worden vervangen door grove kunststof dorpels en stijlen. Zonder welstand zullen deze kwaliteiten eenvoudig verdwijnen. Onmisbaar Eindhoven wordt wanneer de gemeenteraad instemt met het voorstel de tweede welstands- vrije gemeente in het land. Eerder ging Boekei de stad voor. Helaas valt te verwachten dat meer gemeenten in de komende tijd, nu er zoveel wordt gesproken over deregulering, met soortgelijke voorstellen komen. Organisaties als Heemschut dienen daarom waakzaam te zijn. De welstand is een onmisbaar instrument voor het behoud van de ruimtelijke kwaliteit en leefbaarheid van onze steden. P. Beekman is lid van de Stichting Bescherming Wederopbouwerfgoed Eindhoven augustus 2011 Heemschut 7 Eindhoven wil zonder welstand

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 9