Stadscentrum pand voor pand in kaart Piet Arp - Erwin Meijers uit Hilversum is een eenzame kruistocht begonnen om oude stadscentra gedocumen teerd op de foto te zetten en die informatie via internet toegankelijk te maken. Eenzaam, omdat het nog vooral zijn eigen initiatief is. Hij zoekt vrijwilligers die willen meehelpen om niet alleen de grachtengordel van Amsterdam virtueel toegankelijk te maken, maar ook de bijzondere centra van andere Nederlandse gemeenten. mm AL JAREN FOTOGRAFEERT MEIJERS bijzondere gebouwen, dat begon al toen hij nog in Amsterdam werkte. Later werd het een hobby, die zich nu ontwikkelt tot een 'wiki' een door vrijwilligers opgebouwde en uitge breide verzameling foto's en gegevens die voor iedereen toegankelijk is. Liet eerste project dat Meijers begon is het in panoramafoto's in kaart brengen van de Am sterdamse grachtengordel. Ook andere organi saties en personen brengen de grachtengordel in kaart, wat dat betreft is de op te bouwen Amsterdam wiki niet uniek. Wel opmerkelijk is de rechtstreekse koppeling van panoramafoto's met de onderliggende tekeningen van Caspar Philips, die in de achttiende eeuw als plaatsnij der het Grachtenboek uitbracht, waarin alle panden van de Herengracht, Keizersgracht en Brouwersgracht tot in detail zijn weergegeven. Met wat ingewikkelde kunstgrepen koppelt Meijers panoramafoto's aan de oude tekeningen en dan valt meteen op hoeveel - of eigenlijk hoe weinig - panden de eeuwen ongeschonden zijn doorgekomen. Vrijwel elk pand is aangepast aan andere gebruikerseisen en soms gesloopt. Vanwege de aanwezigheid van het gedetail leerde historische materiaal koos Meijers voor de grachtengordel als eerste project. Meijers maakt het mogelijk om per pand af zonderlijk gegevens van opdrachtgever voor de bouw, architect en een (uitvoerige) beschrijving te bundelen met detailfoto's. Zo moet de wiki uitgroeien tot een voor iedereen toegankelijk, algemeen te raadplegen bestand. Ook binnensteden elders in Nederland kunnen op deze manier via het internet verder worden ontsloten, hoopt Meijers. Dat kan echter alleen als er meer vrijwilligers zijn die op pad gaan om te fotograferen, in de archieven duiken om geschikt historisch beeldmateriaal te selecteren en achtergrondinformatie te verzamelen. Het is een tijdrovende bezigheid. Voor Amsterdam schiet de beeldbank al wel aardig op, maar de beschrijvingen laten nog op zich wachten. Voor enkele delen van de Herengracht is de inventa risatie wel al compleet, maar daar kunnen nog aanvullingen aan worden toegevoegd. Virtueel rondwandelen op de grachten kan nu al via www.amsterdamsegrachtcnhuizen.info Aanmelden om bij te dragen aan de database: mail naar e.meijers@amsterdamsegrachtenhuizen.info 6 Heemschut augustus 2011 Een stukje Herengracht in de 21ste eeuw en sn de achttiende eeuw. Foto Erwin Meijers Amsterdam wiki op internet

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 8