Gelderland Noackpand in Arnhem nog steeds bedreigd Groningen Schetsschuit voor een dorp met visie Arnhem - De toekomst van de voorpui van het bijzondere Noackpand aan de Arnhemse Vijzel straat hangt nog steeds aan een zijden draad. Het pand is rijksmonument en is architecto nisch van belang vanwege de hoge kwaliteit van het in- en exterieur in Art Nouveaustijl. Ondanks de monumentale status in 2009 had het college van BEtW het voornemen een posi tieve beslissing te nemen op de aanvraag van Engelsing Beleggingen en Winkels voor een wij zigingsvergunning van de gehele voorpui. Dat zowel de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en de Commissie Welstand en Monumenten van de gemeente negatief adviseerden maakten geen indruk op het college. Heemschut werd door het Arnhems Historisch Genootschap 'Prodesse Conamur' ingelicht, waarop Heemschut Gelderland 22 januari 2010 een zienswijze naar de gemeente stuurde, waar in bezwaar werd gemaakt tegen de wijzigings vergunning. Gewezen werd op de onvervang bare waarde van het pand en de onherstelbare schade die zou worden toegebracht aan de cultuurhistorische waarde van de Vijzelstraat en zelfs de totale binnenstad. Het in stand laten van het gevelbeeld is essentieel, omdat deze destijds als een eenheid is ontworpen. Kort daarop ontving Heemschut bericht van Arnhem dat het college van BEtW alsnog had besloten, mede op grond van de ingediende zienswijzen, de monumentenvergunning te weigeren voor het vergroten van de winkelruimte en het ver anderen van de gevel op de begane grond. Daarop stelde Engelsing beroep in tegen dit besluit en werd Heemschut door de Rechtbank Arnhem uitgenodigd om als belanghebbende deel te nemen aan de zitting op 7 oktober 2010. Tijdens de zitting kregen de verte genwoordigers van Heemschut Gelderland en het Arnhems Historisch Genootschap de mogelijkheid om opnieuw hun zienswijze kenbaar te maken. Op 19 november bepaalde de rechtbank, dat het beroep ongegrond is. Vervolgens heeft de eigenaar pro forma beroep Arnhem. De bijzondere voorgevel en etalage van het Noackpand in de Vijzelstraat. Archieffoto Roel Veelders aangetekend bij de Raad van State. Heemschut werd uitgenodigd bij de zitting van 18 mei dit jaar aanwezig te zijn. Van de uitnodiging werd geen ge bruik gemaakt, omdat onze bezwaren bij de Raad van State ruimschoots bekend zijn via de ingedien de zienswijze en de inbreng bij de rechtbank. In de processtukken komt dit alles duidelijk tot uiting en deze maken deel uit van de hoger beroepssehriften bij de Raad van State. De uitspraak wordt verwacht tegen de tijd dat dit nummer wordt gedrukt. Chris Schorten Aduarderzijl. Waarhuis. Foto Libau Aduarderzijl - Eind maart werd in Aduarderzijl een bijzondere bijeenkomst georganiseerd, een zogeheten 'schetsschuit'. Deskundigen uit verschillende disciplines - landschapsbeheer, ruimtelijke ordening en cultuurhistorie - en dorpsbewoners maakten al brainstormend schetsen, waarin de toekomst van het dorp zichtbaar werd gemaakt. De sessie stond onder leiding van Wim Boetze, landschapsarchitect en bedenker van het concept. In meerdere groepen werden aan de hand van beschikbare kaarten suggesties gedaan voor de ruimtelijke ontwikkeling die in tekeningen aan schouwelijk werden gemaakt. Zo zijn de ideeën direct concreet en er ontstaat een levendige en informele sfeer waarin ieder makkelijk zijn bijdrage kan leveren. Deze schetsschuit was gebaseerd op de uitkom sten van een eerder gehouden dorpsbijeenkomst, waarin de wensen van de dorpsbewoners waren besproken en een inventarisatie van de ruimte lijke kwaliteiten van het dorp door deskundigen van onder meer Libau (de Groningse adviesorga nisatie voor ruimtelijke kwaliteit) en Heemschut. Daaruit was naar voren gekomen wat behou- denswaardig is en wat verbetering behoeft. De resultaten van deze inspirerende bijeenkomst worden verwerkt in een dorpsvisie die wordt aangeboden aan de gemeente Winsum. Doel is om op deze manier suggesties te doen voor ver betering van ruimtelijke kwaliteit en leefbaar heid en om te pleiten voor behoud van waarde volle elementen en het karakter van het dorp. De gevolgde weg in Aduarderzijl is een aanrader voor iedereen die zich proactief wil inzetten voor behoud en ontwikkeling van zijn leefom geving. Door de betrokkenheid van dorpsbewo ners te combineren met deskundigheid van spe cialisten ontstaat een geïnspireerde dorpsvisie waar een gemeente niet zomaar omheen kan. Gitta op den Akker augustus 2011 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 7