Heemschut Actief Amsterdam Behoud kunstwerken Oostlijn metro Zuid-Holland Poorten en hekken moeten blijven Heemschut wil graag dat de kunstwerken in de metrolijn tussen Amsterdam Centraal Station en de Bijlmer, de Oostlijn, behouden blijven bij de renovatie van dit traject. De Oostlijn is in de jaren 1968-1982 aangelegd. Bij de bouw is veel erfgoed verloren gegaan. Inmiddels is de lijn echter zelf als jong erfgoed te beschouwen. Dit bestaat uit de door Ben Spangberg en Sier van Rhijn brutalistiseh vormgegeven onderdelen van de stations, het herkenbare kleurgebruik, en de in de architec tuur geïntegreerde kunstwerken. Deze kunst is een goede staalkaart van de kunstbeoefening in Nederland rond 1970, van abstract tot con ceptueel en met liehtkunst. Uit een gesprek tussen Heemschut en de gemeente bleek dat het stadsbestuur oog heeft voor het belang van de kunstwerken. Tegelijkertijd vindt men het noodzakelijk om de uitstraling van de stations aan te passen aan de huidige tijd. Daarom moet een deel toch sneu velen. Heemschut Amsterdam heeft tijdens het gesprek en in, een daaropvolgende brief aan gegeven, dat dit niet acceptabel is. Het streven moet zijn om zoveel mogelijk werken op hun huidige plaats te behouden. Wat echt niet ter plaatse behouden kan blijven, bijvoorbeeld als gevolg van veiligheidseisen, wordt bij voorkeur elders herplaatst. Heemschut wacht de reactie op de brief af en zal, indien nodig, verdere actie ondernemen. Nor man Vervat Amsterdam. Kunstwerk op de muur van metro station Waterlooplein. Foto Norman Vervat Den Haag. De Frederikkazerne. Archieffoto Mare Scheidius Den Haag - De terreinen van de Alexander- en Frederikkazerne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag zullen in de komende jaren een drastische verandering ondergaan, meldden we al in het vorige nummer van Heemschut. De bestaande bebouwing zal gesloopt worden. Op het terrein van de Alexanderkazerne komt het Internationaal Strafhof, de Frederikka zerne wijkt voor het Nederlands Instituut voor Militaire Historie, het Offieiershotel en het Commandodienstencentrum. De twee kazernes dateren uit de jaren '37/'38 van de vorige eeuw, met toevoegingen uit de Tweede Wereldoorlog en later. De complexen staan tegenover elkaar en vormen eikaars spiegelbeeld. De sloop van de Alexanderkazerne is al niet meer tegen te houden, hoogstwaar schijnlijk ondergaat de Frederikkazerne het zelfde lot. Heemschut vindt het in elk geval de moeite waard de poort met hekwerk van zowel de Alexander- als de Frederikkazerne te behou den en zal daar bij defensie en de gemeente op aan dringen. Behoud van deze poorten (met de karakteristieke naamborden) en hekwerken betekent dat in elk geval de herinnering levend blijft aan de rijke militaire historie van Den Haag als garnizoensstad. De monumentencommissie van Den Haag heeft onlangs negatief beslist: de kazerne verdient geen plaats op de gemeentelijke monumenten lijst. Het Haags Monumentenplatform, waarin Heemschut is vertegenwoordigd, is medestander van behoud. Mia Hopperus Buma Met dank aan Mare Scheidius en Stanley Marug. 4 Heemschut augustus 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 6