Rubrieken 28 Jubileum: Heemsehutpostzegel 30 Jubileum: Heimatsehutz 34 Jubileum: Reis naar Saksen 36 RCE over monumentale kunst 41 Industria in Heemschut 14 Erfgoed in naoorlogse wijk 16 Sallands erfgoed 19 Tegen reclame 22 Weinig tijd voor welstand 23 Historisch besef waterschap 7 Eindhoven wil zonder welstand 8 Geen aandacht voor interieur 10 Lege winkels 12 Vergeten schoonheid Amsterdamse grachten in kaart 6 4 Heemschut Actief 26 Verenigings nieuws 29 Jubileumkalender 37 Erfgoedexcursie 38 Provinciale excursies 40 Lezersservice augustus 2011 Heemschut 3 PostNL brengt deze maand een postzegelvel uit met een aantal reddingen van Heemschut uit de afgelopen eeuw. De Duitse Heimatsehutz was ooit mede aan leiding Heemschut op te richten. Hoe is het de Duitsers vergaan? Het reisprogramma voor de Hemschutreis naar Duitsland en de wieg van de Heimatsehutz is gereed. Een reactie op het pleidooi in het februari nummer voor een betere bescherming van monumentale wandkunst. Acht pagina's nieuws over het industrieel erfgoed Bij een inventarisatie door de Rijksadviseur Cultureel Erfgoed zijn dit voorjaar nog de bijzon dere kanten van de aandachtswijken beschreven. Inmiddels zitten de Vogelaarwijken financieel in de verdrukking door bezuinigingen. Sallanders hebben zich nooit zo als groep neer gezet. Totdat een jaar of tien geleden steeds meer boerderijen verdwenen. Een jonge stichting brengt in kaart wat het kenmerkende erfgoed van de streek is. Heemschut heeft zich sinds de oprichting gekeerd tegen al te nadrukkelijke reclame uitingen in de steden. Tegenwoordig zijn het onder meer de stei gerdoeken die verzet oproepen. Er is in de nieuwe Wabowet nauwelijks genoeg tijd om bij bouw- en sloopaanvragen zorgvuldig de voor- en nadelen af te wegen, ledereen moet nog wennen aan de zeer korte doorlooptijd, maar mis schien went het? Oude molens die in de verkoop gaan, gemalen die buiten gebruik zijn gesteld, de waterschappen zitten met veel historisch erfgoed dat niet zomaar gesloopt mag worden. Het besef dat de erfenis goed beheerd moet worden is gelukkig aanwezig. Een voorstel aan de raad van de gemeente Eindhoven: schaf de welstandscommissie en de welstandsnota af in het dereguleringsproces. Dan zijn voortaan de initiatiefnemers verantwoordelijk voor de ruimtelijke kwaliteit. In de senaat is dit voorjaar de wijziging van de monumentenwet aanvaard. Ondanks een pleidooi voor aandacht voor interieurs van rijksmonu menten is die aanvulling niet toegevoegd. Helaas. Een somber perspectief: de winkelbranche ver wacht dat de komende jaren heel veel winkels leeg komen te staan. Er zijn maatregelen nodig om de binnensteden leefbaar te houden en het aantal kale etalages terug te dringen. Station Lelystad bestaat nu een kleine dertig jaar en is van een bijzondere schoonheid. Reizigers hebben er weinig oog voor, maar het ontwerp van dit station is internationaal baanbrekend geweest. Het ontwerpidee kreeg navolging. Erwin Meijers maakt werk van zijn Amsterdam Wiki. Hij zoekt vrijwilligers om te helpen elk grachten pand te beschrijven voor de virtuele wandeling langs de grachten. iniSiiaïEÉOHilfr TBIM8 SUMIMHr li—II—8 IftW B

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 5