Literatuur I DE TOEKOMST ida A Colofon Industria in Heemschut HET VERLEDEN VAN 48 Industria augustus 2011 Astrid Mellema: Het verleden van de Toekomst; unieke beelden uit de na latenschap van een strokartonfabriek. Bedum, Profiel, 2011. 176 biz., ill.. Oblong formaat. ISBN 978-90-5294-501-9. Prijs: 29,95. Ruim veertig jaar stond ze leeg: de strokartonfabriek 'de Toekomst' bij het Groningse Scheemda. Ooit de trots van de Groninger strokartonindustrie, werd de fabriek in 1968 gesloten en als opslagplaats van machines in gebruik genomen. In de loop der jaren verviel het imposante complex tot de grootste industriële ruïne van Nederland. Dankzij een miljoenensubsidie van het rijk konden de fabrieksgebouwen net op tijd van de ondergang worden gered en is de cascorestauratie inmiddels voltooid. Door de jaren heen oefende het verlaten complex een sterke aantrekkingskracht uit, en tal van per sonen betraden de fabrieksgebouwen ondanks de bordjes 'verboden toegang' en maakten foto's van het interieur en de verroeste machines die overal lagen opgetast. De fabrieksgebouwen vormden in 2008 nog het decor voor Paul Verhoevens oorlogsfilm 'Zwartboek'. Ook de uit Oude-Pekela afkomstige Astrid Mellema werd gegrepen door 'de Toekomst'. In de periode dat de fabrieksgebouwen lagen te wachten op een nieuwe toekomst, verzamelde zij foto's van het complex. Toen ze hieraan bekendheid gaf werd ze overspoeld met beeldmateriaal van zowel profes sionele als amateurfotografen die de laatste dertig jaar de fabriek en het verval tot in detail fotografisch hebben vastgelegd. Aanvankelijk analoog, later ook digitaal. Het door Astrid Mellema verzamelde materiaal is bijeengebracht in dit fraaie fotoboek. 'Het verleden van de Toekomst' is een unieke fotoverza meling geworden die het verval van een monumentaal fabriekscomplex tot in detail weergeeft, variërend van eenvou dige zwart-witfoto's tot bruidsrepor tages en glossy modelfotografie. Bijna zestig fotografen uit heel Nederland verleenden hun medewerking aan dit bijzondere tijdsdocument. In een korte inleiding wordt een schets gegeven van de geschiedenis van de strokar tonfabriek. Het boek bewijst, dat de belangstelling voor industrieel erfgoed al heel lang breed gedragen wordt en dat 'Urban en Factory-exploring' niet iets van de laatste jaren is. Irg b- ïuitng in de polder Bltpforp Remmelt Daalder e.a.: Het Keezending in de polder Blijdorp, 1787: de eerste stoommachine van James Watt in Nederland. Rotterdam, Roterodamum, 2010. Historische Publicaties Rotero damum, nr. 176. 88 blz.,ill. ISBN 978-815390-1-2. Te bestellen via roterodamum@roterodamum.nl Prijs 15 2,50 verzendkosten. Uit de archieven en literatuur was al bekend dat er in de Rotterdamse wijk Blijdorp een van de eerste stoomma chines in Nederland heeft gestaan. Een enkele oude prent geeft ook een beeld van dit antieke gemaal, indertijd nog ver buiten de stad gebouwd te midden van weilanden. Bijna 225 jaar later wordt er wat men kan zeggen echte industriële archeologie bedreven. Dit kwam door de aanleg van het nieuwe (tunnel)tracé van de Randstad Rail. Dit is een hoogwaardige openbaar vervoer- verbinding tussen Rotterdam en Den Haag. Voor een groot deel gaat het hier ook om het tracé van de voormalige ZHESM, de Hofpleinlijn. Het boekje geeft inzicht in hoe deze stoommachine in Blijdorp gekomen is en in de felle strijd tussen voor- en tegenstanders. Bij de aanleg van de tunnel stuitte men op de fundamenten van het stoomgemaal. De opgegraven fundamenten werden goed gedocu menteerd. In 'Het Keezending in de polder Blijdorp' beschrijven diverse auteurs de historie van het gemaal en de resultaten van de opgraving. Het boek is een zeer aardige aanvulling in de literatuur over de geschiedenis van de stoombemaling in Nederland. Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl - as Unieke beelden uit de nclnlensthop van een strokaitonfabiiek Ailfid Mellema 'li. ""f

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 50