Voo Prijs en afscheid Bickerseiland getekend Op 10 juni mocht Heemschut in het tot de nok toe gevulde Amsterdamse Concertgebouw uit handen van voorzitter Placido Domingo van Europa Nostra en eurocommissaris voor cultuur mevrouw Andrea Vassiliou de European Heritage Award in ontvangst nemen. Deze erfgoedprestigieuze prijs valt onze honderdjarige vereniging ten deel vanwege de niet aflatende inzet voor het behoud en de bescherming van het Nederlands monumentale erfgoed. Uiteraard zijn wij, en daar mee bedoel ik bestuur, staf en vrijwilligers, ongelooflijk trots op de toekenning van deze award. Dezelfde ochtend mocht ik het door Heemschut en Erfgoed Nederland georganiseerde forum over vrijwilligers in de erfgoedsector voorzitten. De levendige discussies werden onder meer becommentarieerd door Dame Fiona Reynolds van de National Trust, terwijl ook Alexander Rinnooy Kan de aanwezigen toesprak. Tijdens onze Algemene Vergadering van Leden, eveneens die vrijdag gehouden in Amsterdam, namen wij afscheid van mr. Marc van Ravels. Gedurende drie periodes was hij lid van ons bestuur. Vanaf deze plaats veel dank voor alles wat hij voor onze vereniging en de erfgoedsector heeft betekend. Mare blijft dit jaar nog actief in onze eeuwfeesteommissie. Niet in de laatste plaats vermeld ik hier nog een ander afscheid. Op 1 augustus neemt de heer Joseeph van der Haagen, directeur bescherming bij Heemschut, afscheid van onze vereniging. Joseeph van der Haagen was 30 jaar steun en toeverlaat van onze Technisch Adviseurs en andere vrijwil ligers. Zijn kennis op het gebied van juridische planologie is enorm en die inbreng zullen wij node missen. Bij de sluitings termijn van dit nummer is de sollicitatieprocedure voor zijn opvolging echter in volle gang. In het komende nummer hopen wij u kennis te laten maken met zijn opvolger of opvolgster. Wij danken Joseeph op deze plek voor zijn niet aflatende inzet voor onze vereniging en meer algemeen voor het erfgoedbehoud in Nederland. Wij wensen hem alle goeds voor de toekomst! Karei Loeff Directeur Coverfoto: Kaart van het werkgebied van het hoogheemraadschap van Rijnland door Jan Jansz. Douw en Steven van Broeckhuysen; 3e uitgave 1746 herzien door Mel- chior Bolstra. Afbeelding uit collectie Hoogheemraadschap van Rijnland, A-0018. Op het omslag van het juninummer van Heemschut stond een ingekleurde tekening van het Bickerseiland, met de vraag of er meer informatie over is. Twee lezers reageerden. Journalist en monumentenzorger Hans Tulleners, die zondag 7 augustus vanaf 11 uur een rondleiding geeft over de Westelijke Eilanden (hanstulleners@zonnet.nl) blijkt die paraat te hebben. Rechts op de teke ning is het ernaast gelegen Prinseneiland te zien, één van de drie kunstma tige eilanden die vanaf 1613 werden aangelegd tijdens het inrichten van de grachtengordel. De tekening met veel schepen laat goed zien dat de eilanden vooral veel werden gebruikt voor de scheepsbouw, schrijft hij. Pontificaal in beeld is een houten brug die het Prinseneiland verbindt met de Nieuwe Teertuinen. Het is één van de drie houten bruggen uit de 17de eeuw die Amsterdam nog bezit. Nog niet zo lang geleden is deze Sloter- dijkerbrug herbouwd in originele vorm. Links op de achtergrond staat één van de 26 stellingmolens die Amsterdam ooit had. De molen 'De Vervanger' stond op het bastion Blauwhoofd. Internet: www.amsterdam-inside.nl. Taco Tichelaar heeft vanuit zijn woning aan de Nieuwe Teertuinen uitzicht op de Realengracht. In de Beeldbank van het stadsarchief in Amsterdam vond hij ooit een afbeelding, die sprekend lijkt op de covertekening van het juninummer. Er zijn kleine verschillen, zo toont de tekening in het stads archief twee molens. De tekening is gemaakt door Johannes J.A. Hilverink, ca. 1855 en heet in de omschrijving van de Beeldbank 'Realengracht. Gezien in westelijke richting naar de Drieharingenbrug en de molen 'de Beer' op het bolwerk Westerbeer.' 2 Heemschut augustus 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 4