Limburg Literatuur Subsidie voor oude elektriciteitscentrale IND Maastricht elektriciteitscentrale aan Bassin. Foto gemeente Maastricht Windmotoren in Friesland; een studie naar de opkomst en onder gang van dit bemalingswerktuig in Friesland themanummer 32/33 van Molinologie, orgaan van The International Molinolical Society (TIMS). Maart 2011. Windmotoren zijn haast onopval lend ingepaste objecten in een polderlandschap. Daarom is deze categorie ook niet zo bekend in de literatuur. Het is daarom een goed initiatief dat er mede door TIMS-Nederland en Vlaanderen een interessante publicatie het licht heeft gezien, onder de titel 'Wind motoren in Friesland'. Friesland was van oudsher de provincie waar dit type molen goed vertegenwoor digd was. Door ruilverkavelingen en herinrichting van het landschap moest deze molen steeds meer plaatsmaken voor efficiënte, cen trale bemaling. De teloorgang kwam in beeld tijdens het Monumenten Inventarisatie Project (MIP), een inventarisatie van de bouwkunst tussen 1850 en 1940. Een gevolg hiervan was dat bij het vervolgproject, het Monumenten Selectie Project (MSP) toch een groot aantal werd geselecteerd om te worden voorgedragen tot rijks monument. Deze publicatie geeft naast de geschiedenis en het ont staan van dit type ook een overzicht van de spreiding in de provincie, van Friese bedrijven die zich op de fabricage van windmotoren toelegden en van de ontwikkelingen die een bijdrage leverden aan de teloorgang van de windmotor. Al met al een handzaam en informatief werk, niet alleen voor molenliefheb bers, maar ook voor de geïnteres seerden in techniekgeschiedenis en bemalinggeschiedenis. Maastricht - Voor de restauratie van de oude elektriciteitscentrale aan het Bassin heeft de gemeente Maastricht een subsidie van 250.000,- toegekend gekregen van de provincie Limburg. Daarmee wordt het mogelijk om het rijksmonument op te knappen en een nieuwe bestemming te geven. De restauratie van het gebouw past bij het voornemen van Maastricht om de naastgelegen Timmerfabriek, een onderdeel van de Sphinx-aar- dewerkfabriek om te vormen tot cultuurcluster voor de stad. De cultuurfabriek is gericht op het opbouwen van een nieuwe culturele infrastruc tuur (uitbreiding, verbreding en vernieuwing van aanbod), het versterken van het productieklimaat en het realiseren van nieuwe werkgelegen heid voor de stad en de regio. De kosten voor de restauratie zijn geraamd op een half miljoen euro. De gemeente had de helft van dit bedrag al gereserveerd. Met de subsidie van de provincie kan de restauratie aan het eind van het jaar worden uitgevoerd. Voor de herbestemming wordt gedacht aan een restaurant of grand-café, maar daar wordt later pas over besloten. De elektri citeitscentrale is op het gebied van cultuurhis torie en architectuur voor Maastricht van grote waarde. In 1910 werd de centrale van de Sphinx op de hoek van de Boschstraat en het Bassin in gebruik genomen. In het gebouw stonden vroeger twee tandemcompound-stoommachines met een vermogen van 200 PK. Het bouwwerk lag aanvan kelijk als een vrijstaand gebouw aan het Bassin. De bakstenen gevels zijn van binnen en van buiten gedecoreerd met siermetselwerk en smeedijzeren ornamenten. In de kopgevel aan de oostzijde is een jaartalsteen met het jaartal 1910 ingemetseld. Achter de centrale staan nog twee ketelhuizen. Baijum. Friesland Windmotor Foto Willemjans

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 49