Berichten Zuid-Holland Agnetapark beschermd stadsgezicht Noord-Brabant Gemaal wordt museum Philips breidt bedrijfsmuseum uit Delft - De fabriekswoonwijk Agnetapark in Delft is op 2 februari officieel aangewezen door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) als beschermd stadsgezicht. De ontwik keling van het Agnetapark en de aangrenzende Nieuwe Plantage is onlosmakelijk verbonden met de opkomst van de Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek in de tweede helft van de 19de eeuw. Onder de rook van 'de Gist', aan de west zijde van de spoorlijn, verrees het Agnetapark, genoemd naar de vrouw van J.C. van Marken, de directeur en oprichter van de Gist- en Spiri tusfabriek. Het oudste deel van de fabriekskolonie dateert uit 1882-1885 en vormt het eerste Neder landse voorbeeld van een door een ondernemer gestichte tuinwijk, met huisjes in cottagestijl in een groene omgeving, naar ontwerp van de landschapsarchitect L.P. Zoeher. De sociaal geëngageerde ondernemer J.C. van Marken liet de woningen bouwen voor zijn fabrieksarbei ders en hun gezinnen. Hij zette daarmee een nieuwe maatschappelijke en stedenbouwkun dige ontwikkeling in beweging, die ook buiten Nederland toonaangevend was. In 1925-1929 volgde een stedenbouwkundige uitbreiding in de stijl van de Amsterdamse School: het Nieuwe Park. Behalve de arbeiderswoningen werden in het park ook een verenigings- en ontspan ningsgebouw voor arbeiders gebouwd, evenals een drukkerij. Helaas is de directeurswoning van Van Marken in 1981 gesloopt. Op deze plek staat nu een borstbeeld van de ondernemer, in een parkje. Bron www.architectuurgidsdelft.nl Bron www.architectuurgids.nl Foto: Jan Derwig Foto's www.johanvanhirtum.nl Den Bosch - Na ruim een jaar renoveren is 24 april het museumgemaal Caners in de buurt schap Gewande bij Den Bosch voor het publiek geopend. De renovatie en herbestemming tot museumgemaal gebeurde in opdracht van de eigenaar, het waterschap Aa en Maas. Bezoe kers gaan terug in de geschiedenis van zeven eeuwen polderbemaling. Gemaal Caners, een rijksmonument, werd in 1933 gebouwd en was tot 1979 in bedrijf. Met het gemaal werd overtollig water uit de polders gepompt. Vanaf 1979 heeft het moderne gemaal Gewande deze belangrijke functie overgenomen. Er zijn in het museum foto's, kaarten en oude werktuigen van het waterschap te bezich tigen. Ook de 'schatten van Caners' zijn er te bewonderen. De originele dieselmotor wordt tijdens openingsuren regelmatig gestart en er zijn films over heden en verleden te zien. Iedere laatste zondag van de maanden april tot en met oktober is het gemaal open van 13 tot 17 uur. Adres: Krommenhoek 12a, Gewande (de dijk volgend tussen Empel en Lith). De toegang is gratis._ Eindhoven - Het Philips-museum in Eindhoven wordt dit jaar uitgebreid met een moderne glazen aanbouw. Het museum is al jaren gehuisvest in het oudste fabrieksgebouw van Philips, een voormalige textielfabriek waar in 1891 de eerste gloeilampen door Gerard Philips werden gefabriceerd. Deze historische locatie werd na 1960 door Philips gebruikt als voorlichtingsruimte, in combinatie met het bedrijfsmuseum. Aangezien de beschikbare expositieruimte te krap werd, is besloten om het museum uit te breiden. De nieuwe glazen aanbouw, een ontwerp van architectenbureau GSG wordt tegen de oude fabriek gebouwd. Vanaf 2012 zal in het museum een vaste tentoonstelling te bezichtigen zijn over de geschiedenis van Philips. In de nieuwe presentatie zullen collectieonderdelen te zien zijn, die nu nog zijn ondergebracht op een industrieterrein elders in Eindhoven. 46 Industria augustus 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 48