Portierhuis van de gasfabriek bedreigd Meest duurzame kantoor van Nederland De Lintumsmolen Houtzagerij Noord-Holland BOGAERTS-VAN NULAND B.V. Leidekkers-, Loodgieters- en Koper werken, Zink- en Koperwerken in Felstechniek, lm- en Export dakleien Eiken - Douglas - Lariks - Grenen Te zagen op elk gewenste maat. Lengte's tot 12 meter. Gosselinkweg 6, 7108 BP Winterswijk Tel. 0543-564788, Fax 0543-564362 www.gebinten.nl info@bogaerts-van-nuland.nl Walstraat 3-5 - 5371 AL Ravenstein Telefoon 0486-411586 Postbus 15 - 5370 AA Ravenstein piisiii Hilversum - Op het terrein van de gasfabriek in Hilversum staat als laatste herinnering aan deze stedelijke fabriek alleen nog het bedreigde portiershuis. Na de sloop van de overige opstallen op het terrein wordt nu een plan uitgevoerd voor grootschalige woningbouw. Grote ronde flatgebouwen moeten de herinne ring levend houden aan de gashouders, die hier ooit stonden. Tot voor kort werd uitgegaan van behoud van het portiershuis als beeldbepalend cultuurhistorisch element bij de entree van de nieuw te bouwen wijk. Projectontwikkelaar Proper Stok heeft in de nieuwste versie van het stedenbouwkundig plan het portiershuis echter geen plaats meer gegeven en wil het slopen. Deze overweging is mede ingegeven door de grote hoeveelheid vervuilde grond, die onder het portiershuis ligt. De Hilversumse Historische Kring Albertus Perk heeft protest aangetekend tegen de sloop, de gemeenteraad heeft al ingestemd met de afbraak van het portiershuis. http://hilvcrsum.industriccultuur.nl Bussum - De watertoren van Bussum is op zondag 20 maart in een radiouitzending van Vara's Vroege Vogels bekroond tot het meest duurzame kantoorgebouw van Nederland in 2011. De watertoren dateert uit 1897, en is gebouwd in neo-renaisssance stijl naar een ontwerp van de architect H.P.N. Halbertsma. Het markante gebouw werd in 1966 grondig verbouwd, met een ultramoderne nieuwe ombouw van het waterreservoir. In 1994 werd de toren buiten bedrijf gesteld. Alle plannen voor verbouwingen liepen sinds dien op niets uit, tot het Bussums Watertoren Collectief werd opgericht door architect Bob Custers en Michiel Haas van het Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie. Zij maakten een plan voor de bouw van een duurzaam kantoorpand dat tegen de oude watertoren werd gebouwd. Daarmee werd het ook haalbaar om de toren te renoveren. De lelijke betonnen bovenbouw uit 1966 werd verwijderd en vervangen door een transparante ronde bovenbouw van glas en staal, en de oude bakstenen onderbouw van de toren werd in de oude staat gerestaureerd. Het gecombineerde restauratie - en nieuw bouwproject van de Bussumse watertoren kreeg de prijs voor het meest duurzame kantoorgebouw van Nederland, omdat het gebouw in twee rekenmodellen de hoogste score haalde die er ooit is gemeten voor duur zaamheid en energiebesparing. Bovendien is op vrijwel alle bouwaspecten en energiegebruik gelet. De watertoren levert energie, zuivert zelf zijn afvalwater, benut warmte/koudeopslag, wordt verwarmd met afgewerkt frituurvet en is klimaatneutraal. De prijs werd uitgereikt door Professor ir. Anke van Hal, hoogleraar Sustainable Building and Development bij de Univeristeit Nyenrode. Bussum. De duurzame en energiezuinige watertoren. Foto Marcel Overbeek sinds 1875 T REN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 47