Overijssel Zeldzame fabriekswatertoren behouden Flevoland De Cantine wordt weer ontmoetingsplek en restaurant Nijverdal. De fabriekswatertoren wordt eind dit jaar gerestaureerd opgeleverd. Foto Marcel Overbeek Nijverdal - De voormalige fabriekswatertoren aan de P.C. Stamstraat in Nijverdal is eind 2010 gerestaureerd. De zeldzame watertoren werd in 1915 gebouwd in opdracht van de nabijgelegen textielfabriek van de Nederlandsehe Stoom Bleekerij. De watertoren met de sproei-instal- latie was bestemd om een watervoorraad op te slaan, die gebruikt werd bij het blekerijproees. De watertoren is opgetrokken in gewapend beton. Op het entreegebouwtje met vierkante plattegrond zijn de typerende achtkantige, opengewerkte betonnen draagstijlen geplaatst, waarop het ronde betonnen waterreservoir is geplaatst. De watertoren, een rijksmonument, is sinds 2008 eigendom van de gemeente Hellendoorn, die de opdracht gaf de toren te restaureren. De kosten van het herstel, 2,5 ton, worden voor een groot deel door de provincie Overijssel gesubsidieerd. De toekomstige bestemming van de watertoren is nog niet bekend. De watertoren van Nijverdal is een van de zeldzaamste voorbeelden van fabriekswater torens van ons land. De oorspronkelijke kantine. Bron: Nieuw Land Erfgoedcentrum, Lelystad, fotocollectie Dienst der Zuiderzeewerken Lelystad - De kantine van het vroegere Werk- eiland Lelystad is herbouwd op een andere locatie binnen deze gemeente. De kantine was een van de oudste gebouwen van Lelystad. Het werd gebruikt als eetgelegenheid voor de arbeiders die vanaf begin jaren 50 betrokken waren bij de bouw van de dijk voor Oostelijk Flevoland. Zij woonden in barakken op het Werkeiland en maakten gebruik van de kantine voor hun maaltijden, maar volgden daar ook kerkdiensten en allerlei culturele activiteiten. Jarenlang werd de kantine, nadat Oostelijk Flevoland was drooggelegd, nog gebruikt als restaurant. Vanwege de herinrichting van het Werkeiland moest de kantine in 2008 gesloopt worden. Een cultuurhisto risch waarde onderzoek gaf aan, dat het belangrijk was dit monument te bewaren en elders opnieuw op te bouwen. In overleg tussen de gemeente Lelystad, de uitbaters van Restaurant Stake 5 en de directie van het Museum Nieuw Land werd besloten de kantine bij het museum te herbouwen en zijn oude functie als ontmoetingsplek en restaurant terug te geven. Op basis van de originele tekeningen, die in het archief van Nieuw Land bewaard zijn gebleven, heeft architectenbureau Atelier Dutch uit Almere nieuwe bestekken gemaakt voor de herbouw. Bouwbedrijf Loosman uit Swifterbant is begonnen met de herbouw van het restau rant De Cantine. Grontmij Vastgoedmanage ment zorgt voor de bouwbegeleiding. Er zal zo veel mogelijk vanuit het origineel worden gebouwd, maar natuurlijk zullen de hui dige eisen voor veilig heid en duurzaamheid worden nageleefd. De inrichting van De Can tine zal geënt zijn op het originele interieur uit de jaren 50, zonder concessies te doen aan comfort. 44 Industria augustus 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 46